avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CIND POT IESI LA UNA DINTRE PENSII?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CIND POT IESI LA UNA DINTRE PENSII?

NASCUTA PE 27-5-1955,CU O VECHIME DE 31 ANI DE MUNCA DINTRE CARE 2 ANI GRADUL 2 DE MUNCA.AM 5 COPII.CIND POT IESI LA PENSIE ANTICIPATA SAU DE DREPT?MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Valentin Mester , utilizator 08:23, 5 Iulie 2012
-Limita de varsta la 60 de ani si 1 luna.
-Pensie anticipata partiala cu penalizare la 55 de ani si 1 luna.Penalizarea la momentul 27/07/2012 este de 44,25% pe luna,pentru cele 59 de luni de anticipare.
SA INTELEG CA SE POATE IESI ACUM LA ANTICIPATA PARTIALA.IMI PUTETI SPUNE SI APROXIMATIV CIT AS AVEA PENSIA ANTICIPATA PE LUNA?VA MULTUMESC.
Valoarea pensiei depinde de veniturile avute pe intreaga perioada de contributie.Sa presupunem ca pe intreaga perioada de contributie ati avut salariul mediu brut pe economie(cu sporul de vechime inclus).Rezulta ca ati contribuit cu 31 de puncte.Acest punctaj se imparte la stagiu complet de cotizare de 30 ani si 1 luna.31:30,08=1,03 punctex732.8lei(valoarea pc.de pensie)=755 lei.La aceasta suma se aplica penalizarea de 44,25% si rezulta suma de 421 lei.Atentie! Datele de mai sus reprezinta un exemplu de calcul.
Ultima modificare: Joi, 5 Iulie 2012
Valentin Mester, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pavelnicolita pavelnicolita sunt angajata din 01.06.1976 si am lucrat in grupat II 7 ani si jumatate sunt nascuta in noiembrie 1955 si as vrea sa stiu daca pot iesi la pensie anticipata ... (vezi toată discuția)
Data pensionare MAIKIMAUS MAIKIMAUS buna ziua, doresc sa va intreb data la care pot iesi la pensie anticipat sau anticipat partial, sunt barbat, data nasterii 12/07/1955 cu vechime in munca de ... (vezi toată discuția)
Lipsa un an din stagiul de cotizare pentru pensie, in conditiile in care am implinit varsta ALEXANDRA62 ALEXANDRA62 Buna ziua Am virsta de 59 de ani si ma pensionez in acest an , dar nu am stagiul complet de cotizare , adica am 27 de ani de cotizare , iar stagiul ... (vezi toată discuția)