Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CIND POT IESI LA UNA DINTRE PENSII?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CIND POT IESI LA UNA DINTRE PENSII?

NASCUTA PE 27-5-1955,CU O VECHIME DE 31 ANI DE MUNCA DINTRE CARE 2 ANI GRADUL 2 DE MUNCA.AM 5 COPII.CIND POT IESI LA PENSIE ANTICIPATA SAU DE DREPT?MULTUMESC
-Limita de varsta la 60 de ani si 1 luna.
-Pensie anticipata partiala cu penalizare la 55 de ani si 1 luna.Penalizarea la momentul 27/07/2012 este de 44,25% pe luna,pentru cele 59 de luni de anticipare.
SA INTELEG CA SE POATE IESI ACUM LA ANTICIPATA PARTIALA.IMI PUTETI SPUNE SI APROXIMATIV CIT AS AVEA PENSIA ANTICIPATA PE LUNA?VA MULTUMESC.
Valoarea pensiei depinde de veniturile avute pe intreaga perioada de contributie.Sa presupunem ca pe intreaga perioada de contributie ati avut salariul mediu brut pe economie(cu sporul de vechime inclus).Rezulta ca ati contribuit cu 31 de puncte.Acest punctaj se imparte la stagiu complet de cotizare de 30 ani si 1 luna.31:30,08=1,03 punctex732.8lei(valoarea pc.de pensie)=755 lei.La aceasta suma se aplica penalizarea de 44,25% si rezulta suma de 421 lei.Atentie! Datele de mai sus reprezinta un exemplu de calcul.
Valentin Mester, utilizator