Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... problema renel,eon
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

problema renel,eon

buna ziua as avea si eu o problema daca puteti sa ma ajutati va multumesc anticipat, am o casa si am inchiriat-o la o firma,care a trecut gazul si curentul pe numele ei.Problema mea este ca firma respectiva pe langa faptul ca nu mi-a platit mie chiria a facut datorii foarte mari si la curent si la gaz,ambele fiind sistate.Intrebarea mea este,,ce pot eu face ca sa ma racordez innapoi la gaz si la curent?trebuie sa platesc eu datoria?ce pot face ca sa ma rebransez pe numele meu innapoi?
trebuie sa mentionez ca atat enelul cat si eonul au trecut datoria la o firma recuperatoare pe numele firmei respective iar cand am fost sa ma interesez mi s-a cerut sa platesc eu datoriile firmei altfel nu ma rebranseaza.Este legal asa ceva?Ce ma sfatuiti sa fac?
va multumesc
Calea justitiei este f. lunga si dvs. aveti nevoie de utilitati.Puteti sa platiti datoria dar numai dupa o notificare si apoi sa solicitati rezolvarea in instanta.