avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... declaratie , donatie sau mostenire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

declaratie , donatie sau mostenire

Buna Ziua

Am vandut o casa impreuna cu mama (sunt singura la parinti), casa mostenita de amandoua in urma decesului tatalui meu.
Din intreaga suma am cumparat un apartament pe numele meu , cu acordul mamei mele .
Mentionez ca eram casatorita si cand am primit mostenirea si cand am cumparat apartamentul.
In prezent caut o posibilitatate de a intari dreptul meu de proprietate asupra apartamentului pentru eventualitatea unui divort.
Cum pot sa procedez , cu cheluieli minime sa pot beneficia eu si copii de ceea ce ne-a dat mama mea.
Multumesc mult Maria
Singura posibilitate este sa incheiati o conventie matrimoniala sub regimul conventional si sa conveniti cu acordul sotului ca acel apartament sa fie bunul dvs propriu, astfel puteti dispune de el cum doriti.
ART. 340*)
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;
f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii.
#CIN
*) Conform art. 33 din Legea nr. 71/2011 (#M1), dispoziţiile art. 340 şi 341 din Codul civil sunt aplicabile şi căsătoriilor în fiinţă la data intrării în vigoare a Codului civil, ori de câte ori actul juridic sau faptul juridic în temeiul căruia a fost dobândit bunul intervine după această dată.

Reglementări anterioare:
- lit. a): art. 31 lit. b) din Codul familiei
- lit. b): art. 31 lit. c) din Codul familiei
- lit. c): art. 31 lit. c) din Codul familiei
- lit. e): art. 31 lit. d) din Codul familiei
- lit. f): art. 31 lit. e) din Codul familiei
- lit. g): art. 31 lit. f) din Codul familiei

#B
Santeti acoperita in eventualitatea unui partaj ,sa pastrati insa toate actele doveditoare.
Casa nu e bun propriu fara ca o instanta sa constate asta in lipsa intelegerii intre soti.
Nu e tocmai fara emotii in cazul unui partaj, doamna are de dovedit ca bunul cumparat de dansa casatorita fiind, e achizitionat cu banii proveniti din mostenirea vanduta.
Bineinteles ca sant emotii dar daca are acte doveditoare nu ar trebui sa-si faca totusi probleme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament mostenit claudi72 claudi72 Dacă un apartament moștenit este schimbat ,in perioada căsătoriei, cu un alt apartament, acesta este considerat tot acela moștenit? (vezi toată discuția)
Dupa noul cod civil sotul are drept asupra bunurilor cumparate de sotie inainte de casatorie sau a bunurilor mostenite? magdalenamatei magdalenamatei In caz de divort sotul are vreun drept asupra bunurilor cumparate de sotie inainte de casatorie sau a bunurilor mostenite de ea conform noului cod civil? (vezi toată discuția)
Bun propriu RodicaCon RodicaCon Buna ziua. Valoarea in bani obtinuta in timpul căsătoriei a apartamentului cumpărat înainte de casatorie este bun propriu? Dar valoarea in bani a ... (vezi toată discuția)