Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament mostenit

Dacă un apartament moștenit este schimbat ,in perioada căsătoriei, cu un alt apartament, acesta este considerat tot acela moștenit?
Ce inseamna 'schimbat"? Daca il vindeti si cu banii rezultati cumparati alt apartament , ca sa ramana tot bun propriu, trebuie ca notarul sa scrie in contractul de v-c acest aspect iar celalalt sot sa dea o declaratie (la notar) ca nu a contribuit la cumpararea acelui imobil si accepta intabularea ca bun propriu .
claudi72 a scris:

Dacă un apartament moștenit este schimbat ,in perioada căsătoriei, cu un alt apartament, acesta este considerat tot acela moștenit?

prepeleac a scris:[/
Ce inseamna 'schimbat"? Daca il vindeti si cu banii rezultati cumparati alt apartament , ca sa ramana tot bun propriu, trebuie ca notarul sa scrie in contractul de v-c acest aspect iar celalalt sot sa dea o declaratie (la notar) ca nu a contribuit la cumpararea acelui imobil si accepta intabularea ca bun propriu .

Apartamentul a fost schimbat cu altul nu vândut, Menționez ca nu s-a dat nicio declarație la notar de către partener.
In contractul de schimb sunt trecuti ambii soti sau numai cel care l-a mostenit? Ati mai dat vreo diferenta in bani cand ati facut schimbul?
In mod normal apartamentul ramane tot bun propriu al celui care l-a mostenit, acum depinde si cum a fost intocmit la notar contractul
.In principiu se aplica prevederile art.340 lit g noul cod civil
Sunt bunuri proprii -bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
prepeleac, utilizator
Art. 340. Bunurile proprii. Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite prin mostenire legala, legat sau donatie, cu exceptia cazului in care dispunatorul a prevazut, in mod expres, ca ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti, daca nu sunt elemente ale unui fond de comert care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuala asupra creatiilor sale si asupra semnelor distinctive pe care le-a inregistrat;
e) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si alte asemenea bunuri;
f) indemnizatia de asigurare si despagubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soti;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care inlocuiesc un bun propriu, precum si bunul dobandit in schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii.

Bunul dobandit poate fi bun propriu.