Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Marfa lipsa la inventar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Marfa lipsa la inventar

Cum trebuie sa procedez in cazul in care in urma unui inventar sa stabilit lipsa pentru marfa din gestiune.
Vreau sa le imput salariatilor aceasta lipsa insa nu stiu sigur care este procedura legala.
Va rog sa-mi spuneti daca este corect sa procedez astfel:
- se face inventarul faptic
- se constata lipsa la unele dintre marfuri prin diferenta dintre faptic si scriptic
- comisia de inventariere face proces verbal de constatare a diferentelor si propune imputarea acestor marfuri salariatilor
- se aproba inceperea cercetarii pentru a putea stabili cine este de vina
- se incheie proces verbal dupa cercetare si totodata se propune imputarea salariatilor vinovati
- se emite decizia de imputare care cuprinde informatii despre cercetarea efectuata si despre transele de recuperare a pagubei) si se comunica salariatilor
- se face poprire pe salariu fiecarui salariat in functie de transele hotarate in decizie.
Mai am o nelamurire in ceea ce priveste valoarea la care se face imputarea.Eu stiu ca se face la pretul de cost fara TVA.
In momentul angajarii,salariatii-gestionarii-au preluat gestiunea in mod legal?In momentul incheierii cim ,le-a fost intocmita si comunicata pe baza de semnatura fisa postului?
Da in fisa postului scrie ca " pastreaza si raspunde de gestiunea barului sau punctului de vanzare".
Repet::in momentul angajarii salariatilor,le-a fost predata gestiunea pe baza de proces verbal semnat atat de dvs.cat si de angajat?Fisa postului le-a fost comunicata pe baza de semnatura (a dvs.si a angajatului)?
Gestiunea nu le-a fost predata pe pv cu semnatura insa stiau in urma fisei postului ca raspund de gestiune( au semnat de primire la angajare).La fiecare sfarsit de luna au fost facute inventare faptice cu semnaturile lor si a comisiei si incepand cu a doua luna am inceput sa le oprim garantii( bineinteles cu instiintarea in prealabil ).
Garantiile retinute pana acum nu acopera lipsa din gestiune chiar daca aceasta se imparte la 4 persoane.