Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionar angajat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionar angajat

Tata meu este pensionar, are varsta de 68 ani , si este asistentul personal al fratelui meu cu handicap grav grad I, este angajat la asistenta sociala cred, si e platit cu salarul minim pe economie, credeti ca se afla sub incidenta noii ordonante cu privire la cumulul de pensie si salar de la stat, ce trebuie sa faca? Multumesc anticipat.
Din pacate ordonanta nr. 228/2008 nu face nici un fel de exceptii indiferent de sursa de finantare.
Din fericire, tatal dvs. poate opta pentru calitatea de "insotitor" si poate primi indemnizatia reglementata de Legea nr. 448/2006!
Gabriela Pintea, Consilier juridic