Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie somaj

Sunt in somaj din 10 mai , si nu mi s-au luat in calculul indemnizatiei primele primite trei luni consecutive, respectiv 1071, 51,670 ron.
In luna mai societatea mi-a platit concediul neefectuat, nici acest venit nu s-a luat in calcul,desi societatea a platit contributie pentru somaj pentru toate veniturile.
Spuneti-mi va rog daca s-a calculat conform legii?

1. Conform Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca pentru calculul indemnizatiei de somaj se are in vedere media salariului de bazã lunar brut pe cele 12 luni de stagiu de cotizare luate in calcul.

2. Intrebati angajatorul in ce baza legala v-a retinut contributia pentru somaj la intreg venitul lunat si intrabati la Agentia de Somaj in ce baza legala nu vi se iau in calcul sumele pentru care s-a retinut contributia pentru somaj.
Va multumesc frumos pentru raspuns !