Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis expirat pierdut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis expirat pierdut

Buna ziua...as dori sa stiu daca permisul de conducere expirat de 5 ani si pierdut in Anglia se poate schimba,si care sunt pasii de urmat.Multumesc anticipat!
documentele se depun la SRPCIV din cadrul institutiei prefectului din localitatea resedinta de judet sau la DRPCIV din Pipera ptr Bucuresti.

Art. 44 – (1) Eliberarea unui nou permis de conducere se efectueaza, în conditiile legii, în baza urmatoarelor documente:
a) fisa detinatorului permisului de conducere;
b) originalul si copia actului de identitate;
c) dovada platii contravalorii permisului de conducere si a taxei de eliberare a acestui document; (68 lei)
d) permisul de conducere a carui preschimbare se solicita, în original, daca acesta exista.
e) fisa medicala tip din care sa rezulte ca este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, daca solicitarea preschimbarii s-a facut dupa expirarea valabilitatii administrative a permisului de conducere.
cyan, moderator