avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mandatarea presedintelui
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mandatarea presedintelui

Buna ziua ,

Am si eu o intrebare in legatura cu articolul 27 litera d) "mandateaza comitetul executiv reprezentat de presedintele
asociatiei de proprietari pentru angajarea si eliberarea din functie a
persoanei care ocupa functia de administrator imobile sau a altor
angajati sau prestatori, în scopul administrarii si bunei functionari a
cladirii" din legea 230/2007. In ce situatii se aplica aceasta litera a legii
considerand ca in momentul mandatarii poate lua hotarari in numele Asociatiei de propietari , fara a o mai consulta. Putem sa avem incredere in decizia unui singur om , chiar daca deciziile nu sunt bune , si mare parte din locatari nu vor acest lucru. Mentionez ca comitetul si presedintele sunt un grup de prieteni , care vor sa faca ce vor ei in bloc. Cum putem locatarii care nu suntem de acord sa combatem aceasta decizie pentru ca la adunarile generale vin locatari putini si cei care vin sunt majoritatea oamenii lor adusi pentru vot?

Exista o reglementare in acest sens?

Va multumesc anticipat
Nu dumneavoastra ati ales comitetul?
Daca dumneavastra i-ati mandatat sa va reprezinte inseamna ca trebuie sa aveti incredere in ei, nu pot la fiecare decizie sa faca sedinta, trebuiesc lasati sa lucreze.
Schimbati comitetul si presedintele si ati rezolvat problema "grupului de prieteni" care fac ce vor in bloc.
Cristian_1011 a scris:
..in legatura cu articolul 27 litera d) "mandateaza comitetul executiv reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari pentru angajarea si eliberarea din functie a persoanei care ocupa functia de administrator imobile sau a altor angajati sau prestatori, în scopul administrarii si bunei functionari acladirii" din legea 230/2007. In ce situatii se aplica aceasta litera a legii..

Se aplica in orice situatii. Presedintele si comitetul executiv sunt cei care angajeaza personal, sunt cei care incheie si reziliaza contracte, orice fel de contracte.
Pe nici un fel de contract nu o sa vedeti ca semneaza ca reprezentanti ai asociatiei "adunarea generala", ci "presedinte".

Cristian_1011 a scris:

Putem sa avem incredere in decizia unui singur om , chiar daca deciziile nu sunt bune , si mare parte din locatari nu vor acest lucru.

Problema increderii trebuia discutata anterior acordarii votului pentru numire in calitatea de presedinte al asociatiei de propriterari
Daca mare parte din locatari apreciaza ca presedintele asociatiei de proprietari dispune decizii care nu sunt bune,acea mare parte de locatari,are dreptul sa dispuna masura demiterii si inlocuirii presedintelui cu o persoana care sa cunoasca si care sa aplice normele in vigoare in interesul general al proprietarilor
Si alegerea presedinteleui a avut loc pe aceleasi criterii de prietenii , votandu-se cu asa zise mandate date verbal si nu cu adeverinte scrise si semnate de locatari care le-au dat , au venit cu familiile si au votat toti si pentru altii , fara adeverinte. Urmareste sa schimbe administratorul si as mai intreba o poate face fara acordul adunarii generale , fara motive intemeiate?...banuiesc ca nu.. Administratorul lucreaza de 8 ani si nu am avut probleme de nici un fel , dar nu a fost controlat in acesti ani pentru ca nu au fost cenzori , nimeni nu a vrut sa se bage. Ce se poate face legal pentru a fi controlata pe acesta perioada de 8 ani?
Daca este cumva vorba de o expertiza contabila , va rog sa imi spuneti cum se procedeaza , daca se poate pas cu pas. Si daca are gestiunea in regula o poate da afara daca va fi mandatat presedintele conf legii230/2007 art 27 litera D? Ma refer sa o dea afaca el singur cu comitetul prieten fara o adunare generala?


Va multumesc anticipat si pentru bunavoianta de a-mi raspunde la intrebarea anterioara

Cu respect , Cristian_1011
Nu cred ca "au venit cu familiile si au votat toti si pentru altii , fara adeverinte", trebuia sa sesizati atunci ca nu este statutar.
Administratorul lucreaza de 8 ani si nu am avut probleme de nici un fel , dar nu a fost controlat in acesti ani pentru ca nu au fost cenzori , nimeni nu a vrut sa se bage. Ce se poate face legal pentru a fi controlata pe acesta perioada de 8 ani?

Daca nu a fost controlat, de unde stiti ca nu sunt probleme, poate acesta este si motivul pentru care vor sa schimbe administratorul.
Daca doriti sa faceti un control trebuie sa luati legatura cu Corpul Expertilor Contabili si al Contabililor Autorizati din Romania (CECAR), pentru a va recomanda pe cineva sa va efectueze aceasta verificare, dar sunt cam multe luni de verificat si platit (96 luni)

Alte discuții în legătură

Demitere administrator camellia_camy camellia_camy Buna ziua ! As dori ,daca puteti sa ma ajutati,sa aflu care sunt pasii de urmat pentru demiterea unui administrator de la o asociatie de proprietari.Exista ... (vezi toată discuția)
Administrator bun de demis gheorghe.istrate gheorghe.istrate Buna ziua si multumesc anticipat pentru raspuns In asociatia noastra de proprietari presedintele si vicepresedintele si-au dat demisia si vom organiza o noua ... (vezi toată discuția)
Cenzor extern sau comisie de cenzori din cadrul blocului mira55 mira55 Intrucat nu agreau comisia de cenzori, membrii comitetului executiv au mers cu un tabel prin bloc si s-au strans semnaturi pentru demiterea cenzorilor si ... (vezi toată discuția)