Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demitere administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demitere administrator

Buna ziua !
As dori ,daca puteti sa ma ajutati,sa aflu care sunt pasii de urmat pentru demiterea unui administrator de la o asociatie de proprietari.Exista acte care dovedesc fraudele facute dar dumneaei nu vrea sa plece din asociatie.
Astept raspunsurile dumneavoastra cu maxim interes si va multumesc anticipat !
Potrivir Legii 230/2007Comitetul executiv i revine sarcina de a demite si angaja personal in asociatiile de proprietari .
Presedintele si comitetul executiv sunt de aceasi parere cu dv. ca administratorul trebuie shimbat ?

6) Comitetul executiv angajeaza sau demite personalul, incheie sau reziliaza contracte in ceea ce priveste activitatea de administrare si intretinere a cladirii, a partilor comune de constructii/a instalatiilor, precum si pentru alte activitati conforme cu scopul asociatiei de proprietari: administrare, contabilitate, casierie, ingrijire, mecanica, instalatii etc. Angajarea personalului necesar asociatiei de proprietari se face de catre comitetul executiv, reprezentat de presedinte, in conformitate cu prevederile legislatiei specifice in vigoare.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Presedintele si comitetul executiv sunt de aceeasi parere deoarece au acte doveditoare prin care pot demonstra ca administratorul a furat locatarii.
Daca reusim sa o demitem unde trebuie sa ne adresam pentru un control amanuntit al gestiunii?
Incetarea contractului de munca incheiat intre asociatie si administrator se face conform Codului muncii, de catre comitetul executiv, condus de presedinte, asa cum s-a explicat mai sus. Se ia decizia in comitet, se comunica angajatului, se da sau nu preaviz, se face lichidarea... Sau, poate ca administratorul isi scrie singur demisia.

Pentru furt apelati la politie, indiferent ca-i desfaceti sau nu contractul de munca.
Va multumesc frumos pentru ajutor !
Daca fosta administratora doreste sa-si faca alta asociatie si unii vecini nu sunt de acord,se poate? Care este procentul care se ia in calcul ?