avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributie la sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributie la sanatate

Buna ziua!
Am si eu o intrebare pentru care as dori lamurire
Am fost la medicul de familie sa mi dea o adeverinta si ma verificat in sistem si surpriza mi a spus ca nu am platit nici un fel de contrib la sanatate.
As dori sa stiu care ar fi metodele de a putea afla daca sa platit ceva de catre angajator sau nu si unde ma pot interesa.
va multumesc!

Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 21:57, 6 Iulie 2012
Mergeti la casa de sanatate de care apartineti si va lamuriti. Puteti cere si o adeverinta de asigurat de la ei pe care s-o prezentati medicului.
Puteti sa verificati si aici: [ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 5 Iulie 2012
george-neagu, moderator
In primul rand solicitati de la angajator adeverinta pentru medicul de familie. Este obligat sa specifice daca face plata contributiilor, este adeverinta tip.
In al doilea rand mergeti cu adeverinta la CJAS pentru a fi confirmata.
Este posibil ca sa se fi strecurat o eroare.
Daca angajatorul nu a virat contributia la sanatate sesizati finantele publice.Acest fapt nu inseamna ca dvs. nu sunteti asigurat in sistemul public de sanatate.
da
am verificat pe site cnas dar acolo nu mi spune decat daca am sau nu calitatea de asigurat.
Eu tb sa stiu si daca contributia este platita!
Oare medicul de familie cum a verificat?
Exista o modalitate prin care noi ca asigurat putem afla , alta decat a te duce la cjas?
multumesc!
Medicul de familie nu are de unde sti daca s-au facut viramentele de catre angajator sau nu.
El poate doar sa verifice daca sunteti asigurat sau nu. Calitatea de asigurat o aveti chiar daca angajatorul a facut platile sau nu.Asupra angajatorului se va indrepta ANAF.
Solicitati adeverinta de la angajator pentru a o prezenta medicului vizata de CJAS.

Alte discuții în legătură

Adeverinta pentru medicul de familie Vioreld Vioreld buna ziua. am un salariat care solicita o adeverinta pt medicul de familie. el este angajat de la jumatatea lunii noiembrie, deci firma nu a platit inca ... (vezi toată discuția)
Adeverinta cu nr.zile concediu medical AdiCov AdiCov Va rog sa-mi spuneti daca in noul format al adeverintei de asigurat se mai completeaza sau nu datele -coasiguratului- ? (vezi toată discuția)
Adeverinta angajator adria05 adria05 Buna ziua, Unde pot gasi un model de adeverinta data de angajator angajatului(i-a fost solicitata de medicul de familie pt a face dovada calitatii de ... (vezi toată discuția)