Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributie la sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributie la sanatate

Buna ziua!
Am si eu o intrebare pentru care as dori lamurire
Am fost la medicul de familie sa mi dea o adeverinta si ma verificat in sistem si surpriza mi a spus ca nu am platit nici un fel de contrib la sanatate.
As dori sa stiu care ar fi metodele de a putea afla daca sa platit ceva de catre angajator sau nu si unde ma pot interesa.
va multumesc!

Utilizatorul intreaba tocmai pt. ca nu cunoaste procedura,si pt. ca a primit o informatie de la medic,de ce sa-l indrumi insa sa-si verifice angajatorul daca si-a platit contributiile, atata timp cat nu vorbeste nimic despre adeverinta eliberata de angajator care sa-i ateste calitatea de asigurat....
Sigur ca am solicitat adeverinta angajatorului ca asa mi a cerut medicul de familie, ceea ce am si primit de la angajator insa doream sa stiu daca prin faptul ca am primit aceaasta adeverinta inseamna ca sunt platite si contributiile?
Cu siguranta nu este de dragul discutiei
Va multumesc!
ART.22 din Norme 617/2007:
Art. 22. - (1) Persoanele care au calitatea de salariat, precum si coasiguratii acestora vor putea face dovada calitatii de asigurat pe baza adeverintei prevazute la art. 20 alin. (1) sau cu adeverinta eliberata de angajatori, al carei model este prevazut in anexa nr. 1*1. Termenul de valabilitate a adeverintei eliberate de angajatori este de 3 luni de la data emiterii

Adeverinta se prezinta astfel:

Denumirea angajatorului .....................................................
Cod fiscal (CUI/CNP angajator/persoana fizica) ..............................
Nr. de inregistrare la registrul comertului .................................

ADEVERINTA

Prin prezenta se certifica faptul ca domnul/doamna ........................., CNP ........................, act de identitate ...... seria ..... nr. ........, eliberat de .................. la data de ................, cu domiciliul in ........................................., str. ................................ nr. ..., bl ..., ap ..., sectorul/judetul ............................., are calitatea de salariat si i s-a retinut si virat lunar contributia pentru asigurarile sociale de sanatate, potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare.
Persoana mai sus mentionata figureaza in evidentele noastre cu urmatorii coasigurati (sot/sotie, parinti, aflati in intretinere):
1. Nume, prenume, ........................ CNP ..............................
2. Nume, prenume, ........................ CNP ..............................
3. Nume, prenume, ........................ CNP ..............................
Prezenta adeverinta are o perioada de valabilitate de 3 luni de la data emiterii.
Sub sanctiunile aplicate faptei de fals in acte publice, declar ca datele din adeverinta sunt corecte si complete

Deci daca angajatorul dvs. a declarat ca a platit contributia la sanatate in cuprinsul acestei adeverinte, este suficient pt. ca medicul dvs. de familie sa va inregistreze in lista sa drept salariat asigurat,iar dvs. nu trebuie sa mai intreprindeti nicio verificare suplimentara....
Daca angajatorul a declarat in fals ca a facut plata,este strict problema dansului pe care trebuie sa si-o rezolve .
ContSters136493, utilizator