Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua,
De ce documente am nevoie pentru a merge la un executor judecatoresc sa institui o poprire (pensie alimentara) si recuperarea unor debite restante reprezentand tot pensie alimentara.
Multumesc,
de regula: cerere, titlu executoriu, taxe judiciare, onorar. depinde si de executor daca mai vrea ceva si cate exemplare va cere2-3.
nu prea sunt familiarizata cu termenii juridici si nu stiu daca hotararea definitiva este acelasi lucru cu titlu executoriu
Hotararea judecatoreasca daca a rams definitiva,urmeaza sa solicitati instatei de judecata investirea cu formula executorie
In baza titlului executoriu,contactati executor judecatoresc responsabil domiciliului debitorului,executor care urmeaza sa demareze procedura de executare silita
cum solicit instantei de judecata investirea cu formula executorie?este acelasi lucru cu legalizarea hotararii?
Faceti o cerere catre judecatorie in baza art. 269 Cod. proc. Civ la care anexai titlu executoriu in original (plus o copie), taxa timbru 4 lei si timbru de 0.15 lei. Si nu nu este acelasi lucru cu legalizarea. Cu Hotararea legalizata mergeti sa o investiti.