Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributii PFA - neclaritati
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributii PFA - neclaritati

Buna ziua,

va rog din suflet sa imi dati o sugestie in privinta contributiilor deoarece, sincera sa fiu, nu mai inteleg atatea modificari...
Am un PFA din 2006, insa nu am avut activitate cine stie ce pana acum din varii motive. 2 ani, pana in 2008 l-am suspendat deoarece am fost plecata din tara. m-am reintors, insa veniturile mele au fost mult prea reduse pentru a plati contributiile catre sanatate si pensii, la modul ca aveam cate o lucrare la cateva luni, iar veniturile maxime anuale din PFA au fost de 5.450.
Totusi, anul trecut pe la sfarsitul anului ma trezesc cu un titlu executoriu si somatie de la casa de sanatate sa platesc vreo 1200 ron cu penalizari incluse. Am fost de am achitat aproape 700 ron, insa am, ulterior am citit ca sunt obligate la plata contributiilor doar PFA-urile care au realizati venituri mai mari de 8088 RON, ceea ce nu este cazul. Mi-a venit de curand si o instiintare si de la casa de pensii. Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez, ce documente trebuie sa le duc pentru a le demonstra ca, in afara de impozitul pe venit de 16%, chiar nu-mi permit sa le dau alti bani!!
Veniturile mele anuale conform adeverintei de venit pe anii 2006-2001 sunt:
anul 2006: 27 ron
anul 2007: 0 ron
anul 2008: 5288 ron
anul 2009: 5450 ron
anul 2010: 528 ron
anul 2011: 528 ron

Asadar, doresc sa stiu daca la venitul acesta trebuie sa achit diferenta de 500 ron la sanatate si daca trebuie sa contribui si la pensii.

Va multumesc din suflet!
Cu deosebita stima,
Mariana G
Mari_G, utilizator
Mari_G, plafonul de 8088 a fost folosit doar pentru contributia la pensie si s-a aplicat abia din 2011.
La sanatate, daca nu ai avut contributia platita pe cartea de munca, legea spune ca platesti contributia la sanatate din cel putin venitul salarial minim, deci chiar daca ai avut venit 0 ei ti-au calculat contributia ca 5.5 sau 6.5% din 670 RON (sau cat a fost venitul salarial minim pentru fiecare an in parte). Deci contributia la sanatate nu cred ca ai ce face, trebuie sa o platesti.
Contributia la pensii: aici va fi din nou o mare durere pentru tine, si aici trebuia sa te asiguri, a existat o contributie minima pina in 2007, din 2008 puteai sa te asiguri la orice suma. Contributia / luna in 2007 a fost undeva in jur de 100 RON, din 2008 puteai sa le dai si 1 RON / luna. Pina in 2007 suma minima la care te puteai asigura a fost 318 RON / luna la care daca aplici 31.3% ajungi la 100 RON / luna contributia.
Din 2008 suma asigurata putea fi 1 RON dar asta presupune ca ti-ai depus o declaratie prin care modificai suma asigurata din 318 in 1 RON.
Din experienta proprie, desi din 2008 puteai sa te asiguri cu orice suma, pe mine m-au asigurat cu ultima suma impusa deoarece nu am depus nicio declaratie in 2008, deci si pe 2008, 2009, 2010 am fost obligat sa platesc tot 100 ron / luna.
In cel mai rau caz o sa-ti ceara sa le platesti 100 RON / luna pentru 2007-2010 la care se adauga penalitatile, o suma destul de mare.
Mai poate fi o raza de speranta, legea nu se aplica uniform, unele case de pensii au pus venitul asigurat la minim (1 ron / luna) din 2008 desi nu si-au depus contribuabilii nicio declaratie prin care sa-si modifice venitul asigurat. Nu m-as baza insa prea mult pe chestia asta ...
Anul 2006 s-a prescris la 1 ianuarie 2012 din cate stiu eu.