Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta

Buna seara! pun intrebarile pentru mama mea:
-este nascuta la 14.09.1953;
-beneficiaza de pensie de invaliditate grad 3 , data ivirii invaliditatii15.01.2008;
-conform deciziei pt acordarea pensiei de invaliditate din 07.04.2008 s-a stabilit o pensie de 376 ron. Din aceasta decizie reies urmatoarele date:
varsta la data ivirii invalidit. 54 ani 4luni 1zile
varsta standard de pensionare 59 ani 6luni
stagiu complet de cotizare (lg19) 29 ani 0luni
total stagiu realizat 26ani 6luni 13zile din care:
grII13ani 3luni 17zile
conditii normale 9ani 11luni 24zile
stagiu aferent gr I si II: 3ani 3luni
stagiu de cotizare necesar 22 ani
stagiu potential 2ani 5luni 17zile
nr.puncte realiz 18.74574
punctaj mediu 0.64640
valoare pct pensie 581.30

- In luna mai 2012 , mama mea s-a dus ca in fiecare an la cabinetul de expertiza a capacitatii de munca unde i s-a eliberat o decizie medicala cu acelasi grad de invaliditate si termen de revizuire: "nerevizuibil Lg.263/2010 art.79, al.1lit.b". Verbal d-na doctor i-a spus ca anul viitor mai precis in luna martie 2013 dupa data de 14 sa merga la Casa de pensii Brasov si sa depuna cerere pentru pensie de varsta .
- in 13.06.2012 primeste acasa o noua decizie privind acordarea pensiei pt limit varsta din care reies urmatoarele date:
pensie asigurari sociale 533 ron
drepturile au fost stabilite cu data de 07.02.2008
varsta 57 ani 3luni
varsta st de pensionare 59 ani 6 luni
reducerea varstei standard data condt speciale 2ani 6luni
stagiu complet 29 ani
total stagiu de cotizare 29 ani 5luni 7zile din care:
grII 13ani 3luni 17zile
condt normale 9ani 11luni 24zile
stagiu asimilat 2ani 10 luni 24zile
puncte realizate....spatiu gol
punctaj mediu 0.72702
val pct pensie 732.8
cuantum pensie 533 ron
Motivare LV/I din oficiu, cuantum neschimbat

- mama mea beneficiaza de aceasta pensie de exact 533 ron de pe la inceputul lui 2011, nedumerirea mare este: este in pensie de boala sau de varsta?!
-cum e posibil ca pensia de boala sa fie in aceasi suma cu cea de varsta ( daca e de varsta)? nu ar trebui sa fie mai mare pensia de varsta? Mama mea e total nemultumita, a lucrat in 3 schimburi, avea si spor de toxicitate la acea vreme numai precizez ca a avut 3 copii (am inteles ca reglementarea aceasta nu mai e in vigoare).
-inainte de a face contestatie am cerut oficial cu adresa de la Pensii- Brasov , modul de calcul al pensiei dar binenteles ca nu am primit nici un raspuns astfel ca voi fi nevoita sa fac contestatie desi nu cred ca voi rezolva mare lucru.
Credeti ca ma puteti lamuri daca pensia a fost stabilta corect sau ce ar trebui sa fac?

va multumesc!
In primul rand,exista o diferenta intre pensia stabilita in cele doua decizii:

-In prima 0,64640x732,8=474 lei
-In a doua 0,72702x732,8=533 lei
-Punctajul mediu anual fiind mai mare si pensia este mai mare.

Parerea mea in acest caz este:

-Deoarece in decizia din 07/04/2008 nu indeplinea stagiul complet de cotizare(29 de ani)trecerea la de limita de varsta trebuia facuta incepand cu 14/04/2013.
-Incepand cu 01/10/2009 trebuia sa se aplice O.U.G.100/2008 punctajul mediu anual devenind 0,67442 iar pensia = 495 lei.Calculul este 100% corect.

O.U.G.100/2008

Art. 782 . — (1) Asiguratii care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiaza de un numar suplimentar de puncte, dupa cum urmeaza:

b) 0,25 puncte pentru fiecare an de spor, respectiv 0,02083 puncte pentru fiecare luna de spor, acordat pentru vechimea realizata in activitatea desfasurata in grupa II de munca.

Art. II. — Prevederile art. 782 din Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, se aplica si persoanelor:
a) ale caror drepturi de pensie au fost recalculate conform dispozitiilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, aprobata cu completari prin Legea nr. 78/2005, cu completarile ulterioare, cu exceptia acelora in cazul carora pentru determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special;
b) ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001—30 septembrie 2008.

Art. III. — (1) In situatia persoanelor prevazute la art. II, plata sumelor rezultate in urma aplicarii prevederilor prezentei ordonante de urgenta se face esalonat, in etape, astfel:

d) octombrie 2009, in cazul persoanelor ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001—30 septembrie 2008.

-Incepand cu 01/01/2011 trebuiau aplicate prevederile art.169 din legea 263/2010 iar punctajul mediu anual trebuia sa fie(cu aproximatie de 98%)0,76330,iar pensia = 560 de lei.

Legea 263/2010
Art. 169
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.

(3) De cresterea punctajelor anuale prevazuta la alin. (1) beneficiaza si persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001—2 noiembrie 2008 inclusiv, numai in situatiile in care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual s-au utilizat stagiile complete de cotizare prevazute de legislatia in vigoare in perioada respectiva.

(4) Prevederile alin. (1) se aplica prin acordarea diferentei dintre cresterea punctajului mediu anual rezultata si cea acordata conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, aprobata prin Legea nr. 154/2009

-Incepand cu 14/03/2013 pensia trebuia sa fie cel putin egala cu cea din 01/10/2011.

Aproximarea imi apartine si nu o impun nimanui.Aceasta se datoreaza faptului ca nu am la dispozitie punctajele anuale pentru un calcul reusit de 100%.

va multumesc! nici acum nu am un raspuns oficial al casei de Pensii Brasov