Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... TUTELA.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

TUTELA.

O persoana de 50 de ani cu schizofrenie ,dupa punerea sub interdictie a trecut sub tutela mamei ei in urma unui proces.Se mai pomenesta in sentinta de alta persoana care si-a depus cazierul la recomandarea Autoritatii tutelare, care ar putea in viitor sa preia tutela.Ce implica aceasta si mai ales ce obligatii si ce drepturi are tutorele.Unde ma pot adresa pentru informatii suplimentare.
Puteti cere in instanta inlocuirea tutorelui.

Art. 173. -
(1) Tutorele celui pus sub interdicție judecătorească este în drept să ceară înlocuirea sa după 3 ani de la numire
(2) Pentru motive temeinice tutorele poate cere înlocuirea sa și înaintea împlinirii termenului de 3 ani.
Art. 174. -
(1) Tutorele este dator să îngrijească de cel pus sub interdicție judecătorească, spre a-i grăbi vindecarea și a-i îmbunătăți condițiile de viață. În acest scop, se vor întrebuința veniturile și, la nevoie, toate bunurile celui pus sub interdicție judecătorească
(2) Instanța de tutelă, luând avizul consiliului de familie și consultând un medic de specialitate, va hotărî, ținând seama de împrejurări, dacă cel pus sub interdicție judecătorească va fi îngrijit la locuința lui sau într-o instituție sanitară

Daca mama decedeaza, bolnavul, poate ramane cel putin o perioada, neprotejat, ar fi bine sa rezolvati lucrurile din timp

Art. 157. -
(1) În cazul morții tutorelui, moștenitorii săi sau orice altă persoană dintre cele prevăzute la art. 111 au datoria de a înștiința, de îndată, instanța de tutelă
(2) Până la numirea unui nou tutore, moștenitorii vor prelua sarcinile tutelei. Dacă sunt mai mulți moștenitori, aceștia pot desemna, prin procură specială, pe unul dintre ei să îndeplinească în mod provizoriu sarcinile tutelei

Art. 159. - Până la preluarea funcției de către noul tutore, în cazurile prevăzute la art. 157 și 158, instanța de tutelă poate numi un curator special.

aveti aici intregul cod civil, puteti sa faceti un drum si la Autoritatea tutelara, ei se pricep mai bine sa va sfatuiasca
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...