avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatie in ceea ce priveste intrebarile la un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatie in ceea ce priveste intrebarile la un interviu

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati cu articolul din legislatia romana care se refera la intrebarile interzise la un interviu.
Am cautat, dar nu am gasit articolul, articolele care mentioneaza expres intrebarile interzise la un interviu.

Va multumesc!

Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 13:36, 7 Iulie 2012
De interes pt. subiectul abordat acela al discriminarii in procesul de recrutare/selectie de personal pot fi si prevederile Legii nr. 48/2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 137/2000privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare,(publicata in Monitorul Oficial nr. 69 din 31 ianuarie 2002)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Discriminare Detoate Detoate Discriminarea la locul de muncă poate fi si prin programul de lucru?în condițiile în care cu același timp de contract de munca unii beneficiază de ... (vezi toată discuția)
Grefieri crin1988 crin1988 Daca o persoana are un hadicap este acceptata pentru inscrierea scolii de grefieri sau pentru ocuparea unui post pe baza de concurs ? (vezi toată discuția)
Tensiunea arteriala primara.poate fi motiv de neangajare? GABRIELA68CERASELA GABRIELA68CERASELA Sunt o persoana care face tratament pt tensiune arteriala primara ,am lucrat fara probleme timp de 17 ani in productie,am facut si ture de noapte ,dar la ... (vezi toată discuția)