Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... actul de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

actul de vanzare cumparare

socrul meu a facut act de vanzare-cumparare cu doi fii din cei 5, adica sotul meu si alt frate .la termenul de abitatie al socruluii s-a pus pana la sfarsitul vietii lui .cand s-a facut actul ceilalti nu au stiut proprietar pe contract fiind numai socrul meu pt ca soacra este decedata in 1992 iar ap .a fost cumparat de socru in 1993.pot aparea probleme pe viitor?
Fiind necăsătorit la data cumpărării apartamentului, socrul dumneavoastră a dobîndit acest bun în exclusivitate. Deci, este singurul care poate dispune de el.

Dacă nu se va dovedi că preţul a fost fictiv (adică, actul încheiat cu cei doi fii a fost o donaţie, deoarece nu s-a stabilit un preţ cu scopul de a fi încasat, ci doar pentru a da actului aparenţa unei vînzări), actul nu poate fi supus reducţiunii după moartea părintelui care a înstrăinat. Nefiind o vînzare cu rezerva uzufructului sau cu sarcina unei rente viagere, actul nu este supus prevederilor art.845 C.civil, adică în privinţa lui nu poate fi aplicată prezumţia de liberalitate (gratuitate, donaţie).

Deci, puteţi sta liniştiţi.

Liviu S.Bordaş