avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua - vechime in munca din strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua - vechime in munca din strainatate

AM 30 DE ANI AM MUNCIT IN SPANIA CU CONTRACT DE MUNCA CA ZILIER SI VREAU SA AI TREC AN CARTEA DE MUNCA CU PROCEDEZ
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:06, 8 Iulie 2012
1. Perioadele lucrate in strainatate nu se inregistreaza in carnetele de munca din Romania.

2. Incepand cu data de 01.01.2011 nu se mai folosesc carnetele de munca.

3. Pentru a va fi luata in calcul perioada lucrata in strainanate mergeti la Casa de Pensii si solicitati sa completati formularul special pentru asemenea situatii.
Pentru confirmarea perioadei de asigurare din Spania este necesar ca sa completati Formularul E 207, intitulat „Certificat privind cariera asiguratului” la care se ataseaza documente care atestă perioadele de asigurare sau cele echivalente realizate pe teritoriul acestei tari ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare N_&_K_43 N_&_K_43 lucrez in spania de 9 ani cu contract .si acum vreau sa revin in romainia definitiv..ce acte trebuie sa aduc din spania pentru a fi recunoscut in romania ca ... (vezi toată discuția)
Vechimea in munca marilena76 marilena76 de ce acte am nevoie ca sa mi transfer vechimea in munca din romania in alta tara p (vezi toată discuția)
Pensie pentru pesoane aflate in strainatate alessiacristina alessiacristina s dori sa stiu, pentru socrul meu, care este in spania rezident, cum poate proceda si carei autoritati trebuie sa i se adreseze, in cazul in care doreste ... (vezi toată discuția)