Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua - vechime in munca din strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua - vechime in munca din strainatate

AM 30 DE ANI AM MUNCIT IN SPANIA CU CONTRACT DE MUNCA CA ZILIER SI VREAU SA AI TREC AN CARTEA DE MUNCA CU PROCEDEZ
1. Perioadele lucrate in strainatate nu se inregistreaza in carnetele de munca din Romania.

2. Incepand cu data de 01.01.2011 nu se mai folosesc carnetele de munca.

3. Pentru a va fi luata in calcul perioada lucrata in strainanate mergeti la Casa de Pensii si solicitati sa completati formularul special pentru asemenea situatii.
Pentru confirmarea perioadei de asigurare din Spania este necesar ca sa completati Formularul E 207, intitulat „Certificat privind cariera asiguratului” la care se ataseaza documente care atestă perioadele de asigurare sau cele echivalente realizate pe teritoriul acestei tari ...