Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua. Bunicul a murit acum 20 de ani bunica nu a facut succesiunea dupa el acum 1 an a murit si ea sunt 2 mostenitori mama mea si fratele ei el nu a dorit succesiune dupa ce bunica a murit acum sustine ca bunica i-a facut contr.de vanzare cumparare lui pe partea ei din mostenire daca succesiunea dupa bunicul nu este facuta bunica avea dreptul sa vanda partea ei fiului favorit?Ce se poate face?multumesc.
Bunica putea vinde doar ce-i apartinea ca bun propriu. Pt bunurile bunicului, pt bunurile in comuncu bunicul, se dezabate intai succesiunea dupa acesta.
Poate nu exista niciun act de vanzare.
Mama ar trebui sa inceapa formalitatile pt dezbaterea succesiunii, nu trebuie sa stea dupa dorinta fratelui. Daca fratele nu doreste si nu se prezinta la notar, veti urma calea instantei