Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... proces cu finantele !!!!!!!!!!!!!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

proces cu finantele !!!!!!!!!!!!!

neatza buna,

nu prea ma pricep sa explic dar sper sa ma intelegeti:

am intentat proces impotriva finantelor deoarece la un control , inspectorii au cam facut exces de zel .
in timpul procesului am constatat cu stupoare ca aproape toate actele contabile ale societatii au fost copiate de ctre cei de la control fara ca eu sa stiu acest lucru.
este legal sa-ti copieze actele fara ca o persoana din societate sa aiba la cunostinta?
mentionez ca in timpul controlullui actele au fost la administratia financiara deoarece au sunat su au spus ca nu pot venii la societate, iar noi de buna credinta am dus actele acolo.
copiile au fost facute dupa: furnizori, clienti, casa, si banca , asta pe o periaoda de 3 ani.
neatza buna,
- problema nu se poate pune daca este sau nu legal, gresala este a dumneavoastra care ati dat actele din firma.#-o
- procedural ar fi fost ca inspectorii de la finante sa se deplaseze la firma si acolo sa execute controlul.:confused:
- daca tot le-ati dus la ei, ar fi trebuit sa puneti contabila, sau o persoana din firma, sa stea acolo pe tot parcursul verificarilor.
- e foarte clar ca in proces, ei au probe culese foarte simplu....:rtfm:
ne pare rau pentru "patzanie" si va dorim succes.
Da, asa cum a zis Eurolex, trebuia sa fie prezenta o persoana de la societate.
Din cate stiu legea nu interzice sa copieze actele contabile.Au obligatia de a pastra secretul profesional.
Poate vor sa faca o verificare la alte persoane juridice si au nevoie de acte.Poate fi un argument convingator pentru instanta.

avocat Claudiu Lascoschi
CONTROLUL FISCAL
Controlul fiscal cuprinde ansamblul activitatilor care au ca scop verificarea realitatii, legalitatii si sinceritatii declaratiilor, verificarea corectitudinii si exactitatii îndeplinirii, conform legii, a obligatiilor fiscale de catre contribuabili, precum si activitatea de investigare si constatare a evaziunii fiscale.
Drepturile si obligatiile organelor fiscale si ale contribuabililor
Organele fiscale au dreptul
a) sa verifie înscrisuri, registre sau evidente contabile ale contribuabililor verificati, referitoare la obiectul controlului, sa primeasca copii de pe orice înscris, document sau înregistrare contabila;
b) sa solicite, verbal sau în scris, toate informatiile si justificarile referitoare la abaterile constatate.
c) sa retina documentele în scopul protejarii împotriva înstrainarii sau distrugerii, în conditiile legii, acte, înscrisuri, registre si documente financiar-contabile sau orice element material care face dovada stabilirii, înregistrarii si achitarii obligatiilor fiscale de catre contribuabili, pe o perioada de maximum 30 de zile.
d) sa solicite prezenta contribuabililor sau a reprezentantilor legali ai acestora la sediul organului de control fiscal.
e) sa faca constatari faptice cu privire la natura activitatilor producatoare de venituri impozabile sau pentru identificarea bunurilor si surselor impozabile;
f) sa confiste, în conditiile legii, obiectele sau produsele reprezentând bunuri sustrase de la plata impozitelor si taxelor, precum si sumele în lei si în valuta dobândite ilicit;
g) sa stabileasca obligatiile fiscale prin asimilare sau estimare, în situatia în care în evidenta contabila nu exista documente justificative sau contribuabilul refuza prezentarea acestora,

Organele de control fiscal au urmatoarele obligatii:
a) sa cunoasca si sa aplice corect, cu obiectivitate si profesionalism prevederile legislatiei contabile si fiscale si normale de aplicare a acestora;
b) sa prezinte contribuabilului verificat legitimatia de control si ordinul de serviciu;
c) sa efectueze controlul în asa fel încât sa afecteze cât mai putin activitatea curenta a contribuabilor verificati;
d) sa acorde atentie întrebarilor, nelamuririlor, reclamatiilor contribuabilor si sa dea dovada de întelegere si solicitudine în solutionarea acestora, potrivit legii;
e) sa întocmeasca si sa depuna la sediul unitatii de care apartine actele de control privind rezultatele verificarii, potrivit metodologiei de control;
f) sa utilizeze cu eficienta timpul de control, sa pastreze si sa apere secretul operatiunilor contribuabililor verificati;
g) sa nu se angajeze direct sau indirect în relatii de afaceri cu persoane fizice sau juridice controlate, relatii care pot afecta îndeplinirea cu corectitudine a sarcinilor de control fiscal încredintate;

Contribuabilii supusi controlului au urmatoarele drepturi:
a) sa fie informati asupra desfasurarii controlului si eventualelor situatii neclare;
b) sa fie primii solicitati, în cazul în care sunt disponibili, pentru a furniza informatii, date, documente si elemente pentru clarificarea si justificarea operatiunilor efectuate;
c) sa beneficieze de asistenta de specialitate sau juridica pe toata durata controlului;
d) sa beneficieze din partea organului de control de un tratament just, confidential si echitabil;

e) sa solicite din proprie initiativa sa fie controlati;
f) sa conteste, potrivit legii, constatarile înscrise în actele de control încheiate;
g) sa fie protejati asupra secretului fiscal.

Contribuabilii supusi controlului fiscal au urmatoarele obligatii:
a) sa se prezinte, la solicitarea organului de control, la data si locul stabilite pentru efectuarea controlului;
b) sa puna la dispozitie toate documentele, situatiile si datele solicitate privind obiectul controlului;
c) sa puna la dispozitie, la solicitarea organului de control, în conditiile legii, actele originale sau copii certificate, dupa caz, referitoare la obiectul controlului;
d) sa permita accesul în locurile unde se afla bunurile si valorile supuse impozitarii, precum si în locurile unde se afla documentele necesare controlului;

e) sa furnizeze în scris si verbal, în legatura cu obiectul controlului, toate explicatiile si elementele necesare clarificarii operatiunilor economico-financiare efectuate;
f) sa manifeste respect fata de autoritatea controlului, aducând la îndeplinire întocmai masurile din actul de control ramase definitive, si sa informeze organul de control despre aceasta;
g) sa colaboreze cu organul de control pentru buna desfasurare a actiunii de control;
h) sa notifice toate modificarile intervenite în datele initiale de identificare, inclusiv încetarea activitatii în termenele prevazute de lege;
ContSters42967, utilizator