Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributii angajator retinute din salariul brut ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributii angajator retinute din salariul brut specificat in contractul de munca

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
Sunt angajat pe perioada determinata pe post de colaborator intr-un proiect POSDRU cu o institutie bugetara.

Recent mi-a fost virat salariul, dar am constatat ca este mult mai mic decat ceea ce am calculat eu folosind aplicatia de pe site-ul unui ITM.

Am ridicat aceasta problema catre persoanele coordonatoare din proiect, iar raspunsul primit a fost ca din suma trecuta in contractul de munca au fost facute si retinerie pentru contributiile angajatorului.

Este aceasta procedura corecta?
Normal din salariul brut negociat in contractul de munca ar trebui sa se faca doar retinerile pentru contributiile angajatului... sau?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns insotit de articole de lege, pentru a incerca sa rezolv problema amiabil si sa nu fie nevoie sa depun reclamatii la organele competenete.

Va multumesc.
@ondino,

Va multumesc pentru informatii.

Dar nu sunt angajat cu conventie civila sau contract prestari servicii, ci cu contract individual de munca.

"Durata contractului:

Determinata conform Art12 (2) din codul muncii"
dropdead1985 a scris:

Buna ziua,

Mentionez ca sunt angajat cu contract individual de munca.

Ideea este sa merg la angajator cu informatii referitoare la procedura legala ( codul muncii, codul fiscal, etc.. )

Nu doresc sa ajung la reclamatii la ITM, ci sa clarific situatia intr-un mod amiabil daca este posibil.

Va multumesc.

Potrivit Legii 294/2011 a bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2012, Legii 295/2011 a bugetului de stat pe anul 2012 si art. 296^18 (3) lit.a), d), e) si f) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cotele de contributii sociale obligatorii pentru anul 2012 sunt:

pensii CAS 2012

-contributia de asigurari sociale datorata de angajator/platitor de venit - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. a) din Codul fiscal
a^1) pentru conditii normale de munca = 20,8%
a^2) pentru conditii deosebite de munca = 25,8%
a^3) pentru conditii speciale de munca si pentru alte conditii de munca = 30,8%
-contributia individuala de asigurari sociale datorata de angajat = 10,5% - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. a) din Codul fiscal
contributia la fondurilor de pensii administrate privat 2012

-cota aferenta fondurilor de pensii administrate privat, inclusa in contributia individuala de asigurari sociale datorata de angajat = 3,5% - Baza legala: art. 19 (2) din Legea 294/2011 - BASS 2012
sanatate CASS 2012

-contributia datorata de angajator/platitor de venit = 5,2% - Baza legala: art. 8 (5) lit. a) din Legea 295/2011 – BS 2012
-contributia individuala de asigurari sociale de sanatate datorata de celelalte categorii de persoane care au obligatia platii contributiei direct sau cu plata din alte surse = 5,5% - Baza legala: art. 8 (5) lit. c) din Legea 295/2011 - BS 2012
-contributia datorata de persoanele prevazute la art.259 alin. (6) din Legea nr.95/2006 (persoanele care se asigura facultativ) = 10,7% - Baza legala: art. 8 (5) lit .b) din Legea 295/2011 - BS 2012
concedii indemnizatii 2012

-contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate datorata de angajator/platitor de venit = 0,85% - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. c) din Codul fiscal
ajutorul de somaj 2012

-contributia individuala la bugetul asigurarilor de somaj datorata de angajat = 0,5% - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. d^1) din Codul fiscal
-contributia la bugetul asigurarilor de somaj datorata de angajator/platitor de venit = 0.5% - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. d^2) din Codul fiscal

accidente de munca si boli profesionale 2012

- contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale, diferentiata in functie de clasa de risc, conform legii, datorata de angajator/platitor de venit = 0,15%-0,85% - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. e) din Codul fiscal
fond garantare 2012

-contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, datorata de angajator/platitor de venit = 0.25% - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. f) din Codul fiscal
castigul salarial mediu brut 2012

-castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat = 2.117 lei. Baza legala: art. 17 din Legea 294/2011 – BASS 2012

Legea 295/2001 – BS 2012 prevede la art. 8 (5):
(5) Pentru anul 2012, cotele de contribuții pentru asigurarile de sanatate prevazute de Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabilesc dupa cum urmeaza:
a) 5,2% pentru cota datorata de angajatori, prevazuta la art. 258 din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) 10,7% pentru cota datorata de persoanele prevazute la art. 259 alin. (6) din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) 5,5% pentru celelalte categorii de persoane care au obligația plații contribuției direct sau cu plata din alte surse.

Legea 294/2011 – BASS 2012 prevede:
Art. 17. — Castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2012 este de 2.117 lei.

Art. 19. — (1) Cotele de contribuții sociale obligatorii pentru anul 2012 sunt cele prevazute la art. 296^18 alin. (3) lit. a), d), e) si f) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

mai este si Codul Muncii:

Art. 40. [principalele drepturi si obligatii ale angajatorului]
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
valita, utilizator
Buna ziua,

Va multumesc tuturor pentru informatii.
Am sesizat din nou persoanele coordonatoare si asteptam sa vedem rezultatul.

Cand am noutati, voi posta.