Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturile bãneºti pentru concediul de odihnã ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturile bãneºti pentru concediul de odihnã neefectuat

Soţia mea a ieşit la pensie din 25 iunie 2012 şi nu a efectuat concediul de odihnă. Firma refuză plata concediului pe motiv că nu ştie baza legală. Vă rog dacă puteţi să-mi răspundeţi care este baza legală pentru plata concediului de odihnă neefectuat?
Art.146 alin.4 C.mun. : Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
Conform art. 56 lit. c) Codul Muncii, contractul individual de munca inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare.
Art. 56, alin. (1) litera c) contractul individual de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie, in cazul pensiei de invaliditate. Pensionarea pentru invaliditate constituie un caz de incetare de drept a contractului individual dee munca.
In ambele cazuri, este o incetare a contractului individual de munca.

In conformitate cu art. 40, alin (2) litera c) din codul muncii republicat, angajatorului ii revine obligatia sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege in baza contractului individual de munca sau a contractului colectiv de munca.
Dreptul la concediul de odihna anual, la indemnizatia de concediu de odihna si compensarea in bani a zilelor de concediu neefectuat in cazul incetarii contractului individual de munca, sunt drepturi ce decurg din lege.
Potrivit art. 146 alin (4) din Codul Muncii republicat, compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului de munca.
Asadar, concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani si se plateste o data cu plata ultimelor drepturi salariale cuvenite.
Mulţumesc frumos ptr. ambele răspunsuri!