Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna neefectuat

Buna ziua !
Ma confrunt cu urmatoarea situatie :
Un angajat este in concediu medical inepand cu luna martie 2015; daca v a prezenta in continuare certificate de concediu medical pana la sfarsitul acestui an, cum sa procedez pt a nu l priva de dreptul sau ? Stiu ca se poate acorda si in anul urmator ... dar daca se pensioneaza pe caz de boala ? Are o afectiunii a coloanei vertebrale ... deci este posibil sa fie pensionat pe caz de boala.
multumesc.
La data incetarii contractului individual de munca (datorita pensionarii de invaliditate) ii compensati in bani zilele de CO cuvenite si neefectuate.
Art.146 C.mun.
..
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;

In cazul unei astfel de situatii, angajatorul dvs va compensa in bani zilele de CO neefectuate, salariatul avand dreptul la CO si pentru perioada cand s-a aflat in concediu medical.