Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inchidere firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inchidere firma

Buna ziua
Imi puteti spune daca se poate inchide o firma care are o salariata cu contractul de munca suspendat pentru ingrijirea copilului pana la 2 ani ?
Da, se poate lichida/ dizolva o societate chiar daca are o angajata in CCC .. in acest sens., devin incidente prevederile art.60 alin.2 C.mun.

Art. 60 C.mun.
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
....
e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
......
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.