avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reintregirea familiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reintregirea familiei

Mama mea este plecata de aproape 10 ani in Portugalia la munca cu acte in regula,iar eu si tatal meu am ramas in Romania.Ce acte trebuie pentru reintregirea familie in Portugalia???
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 21:34, 9 Iulie 2012
Aveti nevoie de cartea de identitate sau de pasaport si de un bilet de avion/tren/microbuz, automobil personal sau orice alta modalitate de calatorie.

Daca sunteti cetateni români sunteti automat si cetateni europeni.
Asta stiam si noi stimate donm avocat,eu m-am referit la ce acte trebuie pentru reintregirea familie ca sa poata lucra la ei ca fara acte nu te iau.
informatiile de mai jos sunt de pe site-ul ambasadei Portugaliei in Romania

[ link extern ]

despre mai multe tipuri de vize gasiti informatii accesand link-ul de mai sus in meniul din dreapta.

CONDITII PENTRU OBTINEREA VIZEI DE RESEDINTA – REGRUPARE DE FAMILIE, CU EXCEPTIA PERSOANELOR ALE CAROR SOTI, COPII SAU PARINTI SUNT CETATENI PORTUGHEZI

1. 1 formular completat integral, citet, cu majuscule si semnat de solicitant
2. 2 fotografii color tip pasaport, recente
3. Copia paginii cu fotografie din pasaport a solicitantului de viza
4. Copie dupa autorizatia de regrupare de familie emisa de Serviciul de Straini si Frontiere din Portugalia.
5. Copia titlului de resedinta, vizei de munca sau a autorizatiei de permanenta a sotului (parintilor)
6. Copia paginii cu fotografie din pasaportul sotului (parintilor)
7. Certificat medical de la medicul de familie cu mentiunea “clinic sanatos” - tradus in portugheza, engleza sau franceza, supralegalizat de Ministerul de Justitie al Republicii Moldova.
8. Cazier judiciar de la politie (pentru persoanele ce au implinit 16 ani) - tradus in portugheza, engleza sau franceza, supralegalizat de Ministerul de Justitie al Republicii Moldova.
9. Asigurare medicala pentru minimum 120 de zile.
10. Consimtamantul parintelui cu care nu calatoreste (pentru persoanele sub 18 ani) - tradus in portugheza, engleza sau franceza si supralegalizat de Ministerul de Externe si Ministerul Justitiei
11. Pasaportul
12. Taxa de viza: 90 Euro

IMPORTANT

ACTELE DE LA 1 LA 10 TREBUIESC ADUSE IN TREI EXEMPLARE (AL DOILEA SI AL TREILEA EXEMPLAR COPII XEROX), SI PREZENTATE IN ORDINEA AFISATA (DE LA 1 LA 10), ATAT ORIGINALELE, CAT SI COPIILE XEROX.

Termenul de acordare a vizei variaza, in principiu, intre 2 si 4 saptamani.

Lipsa oricarui act de la 1 la 11, aduce cu sine refuzul primirii cererii de viza.
Ultima modificare: Luni, 9 Iulie 2012
cyan, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum poate trece vama un minor? vovasw vovasw eu am facut la copilul meu pasaport strain .Vreau sa ma duc an Rusia.Am s-al pot trece peste granite fara procura de la sot? (vezi toată discuția)
Invitatie cetatean tunisian anymor anymor Buna ziua!As dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru a invita un cetatean tunisian in Romania si unde trebuie facuta invitatia.in cazul in care nu am un ... (vezi toată discuția)
Casatorie cu cetatean albanez anny-marry anny-marry buna ziua!as vrea sa stiu care sunt pasii si actele necesare ptr o casatorie in romania cu un cetatean albanez.si daca acesta facandu-i domiciliul in romania ... (vezi toată discuția)