Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... cai de comunicatie si retele stradale
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

cai de comunicatie si retele stradale

buna seara

drumurile de exploatare infintate pe timpul C.A.P.-ului care au ramas si dupa desfintarea C.A.P.-ului fac parte din retelele stradale, caile de comunicatie prevazute de art.5 din L.18/1991?

Va multumesc!
Multe din drumurile de exploatare au făcut parte din terenuri care au fost retrocedate proprietarilor. de drept. Multe din aceste drumuri nu au mai fost folosite, nemaifiind de utilitate publică, trecere care se realizează prin hotărâre de consiliu local, .trecând în proprietatea privată a UAT. În M.O , a fost publicat inventarul bunurilor care aparţin judeţelor respective,(a municipiului, oraşelor şi comunelor respective). inventar care a fost completat sau modificat. Hotărârea 1352-2001 privind atestarea domeniului public, a fost publicată în M.O 634-2002 si a mai fost modificată şi completată prin hotărâri asemănătoare.
Puteţi consulta o asemenea listă şi vedeţi dacă drumul de exploatare care vă interesează este trecut ca domeniu public.