avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... obiecte inventar
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

obiecte inventar

ce metodologie exista pentru trecerea mijloacelor fixe vechi care indeplinesc valoarea obiectelor de inventar ex: scaune,covoare... la institutii publice
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 11:38, 11 Iulie 2012
Trebuie facuta o inventariere, cu respectarea prevederilor ordinului 2861/2009( M.Of. 704/2009) pentru aprobarea Normelor privind organizarea şi efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii
[ link extern ]
(paginile 10-16)

Ordonatorul de credite va da o dispozitie/ decizie prin care se va specifica scopul acestei inventarieri, gestiunea (de mijloace fixe) inventariata, comisia de inventariere, perioada pe care se desfasoara inventarierea...
Cu ocazia inventarierii comisia va evalua aceste elemente de activ si va face propuneri pentru inscrierea lor in gestiunea de obiecte de inventar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amortizare laptop cristian_conea cristian_conea Ca titular al unei Intrepr.Individ. am achizitionat un laptop in sept.2010 (mijloc fix). Am intocmit fisa mijlocului fix in care am precizat durata de ... (vezi toată discuția)
Inventar institutie Ramona24 Ramona24 Buna ziua. Cum procedam la inventarul patrimoniului unei institutii in situatia in care in contabilitate apare un numar de bucati de produse, iar faptic sunt ... (vezi toată discuția)
Cum se caseaza obiecte de inventar cmi Amitrica Amitrica Buna ziua, Ma intereseaza cum procedez ca sa casez obiecte de inventar din cadrul unui cabinet de medicina de familie (imprimanta, monitor etc) (vezi toată discuția)