Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... obiecte inventar
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

obiecte inventar

ce metodologie exista pentru trecerea mijloacelor fixe vechi care indeplinesc valoarea obiectelor de inventar ex: scaune,covoare... la institutii publice
Trebuie facuta o inventariere, cu respectarea prevederilor ordinului 2861/2009( M.Of. 704/2009) pentru aprobarea Normelor privind organizarea şi efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii
[ link extern ]
(paginile 10-16)

Ordonatorul de credite va da o dispozitie/ decizie prin care se va specifica scopul acestei inventarieri, gestiunea (de mijloace fixe) inventariata, comisia de inventariere, perioada pe care se desfasoara inventarierea...
Cu ocazia inventarierii comisia va evalua aceste elemente de activ si va face propuneri pentru inscrierea lor in gestiunea de obiecte de inventar.