avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de invaliditate gradul 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de invaliditate gradul 2

Va rog din suflet sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
- am un salariat caruia i-am platit concediu medical cod 14 pana pe data de 28.06.2012
- a solicitat incetarea contractului de munca pe data de 05.06.2012
-decizia medicala pentru incadrarea in gradul doi de invaliditate este tot cu data de 05.06.2012
Care este art.in baza caruia ii incetez contractul de munca si cu ce data daca nu am primit decizia de pensionare?
Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns pentru a opera si in REVISAL
Cel mai recent răspuns: candyxxxcandy , utilizator 14:21, 12 Iulie 2012
Daca a avut concediu medical pana in data de 28.06.2012 - inclusiv, Contractul indiv de munca inceteaza cu data de 29.06.2012. conf art 56 lit "c"/ C muncii
Multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare pe caz de boala hogye lavinia hogye lavinia Ce pasi trebuie sa intreprinda o societate dupa ce primeste de la angajat decizia medicala de incapaciate de munca ? (vezi toată discuția)
Incetare cim - invaliditate madylumy madylumy Buna ziua, am primit din partea unui salariat o,, decizie medicala asupra capacitatii de munca,,, in urma a 185 de zile de cm, emisa de un medic de expertiza. ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate grad 3 modalitate desfacere cim ivecoktm ivecoktm am un angajat care a primit decizia medicala de la medicul expert al casei de pensii cu invaliditate grad 3 in data de 31.07.2012.concediul medical a fost pana ... (vezi toată discuția)