Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme cu asociatia de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme cu asociatia de locatari

am fost dat cu contract de cesiune la R.A.A.N. pentru suma de 3999,58 leipentru perioada iunie 2010-septembrie 2011 iar aceasta m-a dat in judecata dar aceasta suma nu corespunde cu realitatea din fisa de la asociatie care este foarte mica de fapt ce s-a intamplat:o fosta administratoare care a delapidat banii iar ca sa se justifice catre RAAN a intocmit contracte de cesiune cu sume mult mai mari la mai multi locatari.La mine a umflat regia pe lunile respective cu 100 sau 200 lei a mai gresit la adunare cu vreo 700 lei,am fost la judecatorie cu fisa reala si cu copie dupa chitante si judecatorul mi-a zis ca nu este contabil sa constate falsul sa angajez expert contabil pe care eu sa-l platesc cu 500 lei la judecatorie ca sa-mi demonstrez nevinovatia.Mi se pare aberant ca aceste parti RAAN si asociatia sa nu fie chemate ca sa demostreze ele ca sunt vinovat as vrea sa intreb daca exista o alta cale decat aceasta cu expertul si daca nu cum imi recuperez eu banii cand si de la cine si daca pot cere daune morale
Practic cea care trebuie sa probeze pretentiile solicitate este reclamanta. Aparati-va in acest sens si solicitati in instanta ca expertiza sa fie achitata de catre reclamanta.

Daca judecatorul dispune sau a si dispus ca dvs sa achitati onorariul expertului contabil, atunci va trebui sa va conformati acestei decizii.
Normal ar fi sa plateasca cine este vinovat, adica asociatia de locatari. Deaceea platiti expertiza si pe urma chemati in judecata asociatia .:D
@jenicaradulescu,
Eu inteleg faptul ca suma solicitata in instanta este mai mare decat restanta reala. Dar aveti totusi restante fata de asociatie, nu?
Asa ca, in speranta ca raspunsul dumneavostra este afirmativ, raspuns acum si lui @Jonpescar, care a decis ca asociatia ar fi vinovata. Asociatia ar fi vinovata daca ar actiona un proprietar cu plata la zi, in instanta si-ar solicita sa mai plateasca inca odata.
Dar se pare ca proprietarul din acesata poveste este restantier si-atunci el este vinovat si nu asociatia.
Asociatia solicita instantei (direct prin presedinte, prin avocat sau printr-o firma de recuperare) sa-l oblige pe restantier sa achite anumite sume si pentru a sustine cererea depune liste de plata, dovezi..., documente semnate, stampilate...
Asa ca instanta le ia in consideratie. Daca restantierul nu le recunoaste, le contesta si solicita recalcularea acestora, instanta poate desemna un expert care sa stabileasca suma reala de plata. Cine plateste expertul? Cel care solicita expertiza, adica restantierul si nu asociatia.
Asa este legal, locig si corect. Iar judecatorul a avut perfecta dreotate cand a spus ca "nu este contabil".
Mi rau era daca nu va accepta expertiza.
Eu cred ca este vorba de o asociatie de aia fara hotarare judecatoreasca de infiitare care pana la urma a cesionat regiei locale sumele de plata. Eu stiam ca se cesioneaza datoriile proprietarului fara penalitati de intarziere.:O
Asa putem sa presupunem, pe langa faptul ca nu e asociatie legala, ca nu are presedinte, ca administratorul este alocoolic, ca cenzorul si-a luat licenta de expert plagiind...
Dar sa ne limitam la datele prezentate de cel care a deschis discutia si sa tinem cont de legislatie.
Din moment ce judecatorul a spus ceea ce a spus, pentru mine este perfect normal.
Orice restantier poate prezenta in instanta dovada ca a constestat listele de plata in termen de 10 zile de la afisare. Poate prezenta dovada, raspunsul...