avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... proces cu asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

proces cu asociatia de proprietari

Buna ziua

Situatia se prezinta astfel :

Asociatia de proprietarii m-a chemat in instanta pentru plata restanta a unei sume .
In instanta am specificat faptul ca nu sunt de acord cu suma plus penalizarile care au fost calculate . instanta a hotarat ca sa se faca o expertiza financiar contabila si sa fie platita de catre reclamant [provizoriu] pentru stabilirea corectitudinii sumelor cei de la asociatie nu sunt de acord sa plateasca expertul , iar instanta a dispus suspendarea cauzei conform art.155 alin 1 c pr. civ , pentru neandeplinirea de catre reclamant a obligatiei stabilite .
Presedintele de asociatie m-a invrajbit cu vecinii sustinand faptul ca i-am pus pe ei sa imi plateasca expertul , ceea ce ma dus la disperare .
Am cerut instantei repunerea pe rol a dosarului , cu gandul sa platesc expertul .
instanta a dispus urmatoarele :
se mentine suspendarea judecarii , pentru neandeplinirea de catre reclamant a obligatiei stabilite in sarcina sa la termenul din data xxxxx in sensul ca nu a inteles sa plateasca onorariul provizoriu de expert.
In aceasta situatie ce pot sa fac ?
Ce se intampla cu suma care am fost dat in judecata , banuesc ca penalizarile vor creste .
Pot cere asociatiei de proprietari ca aceea suma sa nu imi mai apara la vizier pana la solutionarea cauzei ?
Va rog un raspuns .

multumesc anticipat ..
Pana la solutionarea definitiva a cauzei dvs detineti o suma restanta,la care conform norme in vigoare asociatia de proprietari este indreptatita sa aplice penalitati-pana la achitarea integrala a debitului
Nu aveti temei legal pentru a solicita asociatiei de proprietari sa nu mai precizeze in listle lunare de plata restantele in evidenta dvs
Adevarat , dar nu vi se pare corect ca sa dovedeasca fatul ca aceea suma este reala si sa plateasca expertul ?
Eu nu am spus ca nu am de plata , ci faptul ca sumele care sunt plus penalizarile nu corespunde cu realitatea , conform calculelor mele .
In aceasta situatie daca ei nu imi fac dovada ca suma este reala , stiu ca dupa cca trei ani aceea datorie se va prescrie .
nu ramane decat sa astept pana cand vor dovedi ca sumele sunt reale , si voi plati intrtinerea lunar , mai putin suma care am fost dat in judecata .
redialboss a scris:

In instanta am specificat faptul ca nu sunt de acord cu suma plus penalizarile care au fost calculate .
instanta a hotarat ca sa se faca o expertiza financiar contabila si sa fie platita de catre reclamant [provizoriu] pentru stabilirea corectitudinii sumelor

Constientizati ca in instanta dvs ati contestat temeinicia sumei,astfel incat instanta de judecata a luat act de cererea dvs si a dispus efectuarea de expertiza financiar contabila care trebuie achitata de cel care contesta valoarea,temeinicia si legalitatea acesteia
Sa fiti convins ca de vreme ce asociatia de proprietari a inteles sa demareze procedura de recuperare restante in instanta,vor respecta si aplica unitar normele in vigoare si nu vor accepta decaderea termenului de 3 ani
Atentie ca pentru suma pentru care ati fost actionat in instanta se vor aplica in continuare penalitati

cred ca nu ati inteles :
instanta a hotarat ca plata expertului cade in sarcina reclamantului , eu am cerut repunerea pe rol a dosarului si instanta din nou a hotarat ca asociatia de proprietari sa pateasca expertul .
deci nu eu., cu toate ca eu am vrut sa platersc si sa dovedesc ca suma nu esre reala .
in cazul acesta ma vad obligat sa nu platesc suma , si sunt ferm convins ca daca asociatia de proprietari nu ar avea nimic de ascuns ar fi platit expertul , care plata este provizorie pana la solutionare . deci in cazu ca va castiga pata expertuui va cadea in sarcina mea .
Daca in termen de un an de la data hotararii Asociatia nu plateste expertul procesul se perimeaza (se stinge fiindca reclamantul nu a indeplinit cererea instantei).
Ca atare este in avantajul dumneavoastra sa ii lasati in pace, fiindca in felul acesta beneficiati de prescriptie pentru o parte din sume.
Dupa ce se perimeaza procesul explicati vecinilor ca pot da in judecata presedintele si cenzorul / cenzorii Asociatiei pentru neindeplinirea obligatiilor si sa recupereze sumele neplatite de dumneavoastra de la ei.

Alte discuții în legătură

Plata expertiza mirusaby mirusaby Buna ziua, am si eu iarasi o problema : la adunarea generala din luna iun.2012 s-a hotarat schimbarea comitetului executiv, si efectuarea unei expertize ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 230 din 2007 privind penalizarile art 30 bogdanA2012 bogdanA2012 Buna seara! am o problema legata de o intretinere, este adevarat ca nu am platit o perioada de timp pt ca nu am avut cum si am ajuns la o suma de 4700 de lei, ... (vezi toată discuția)