avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... proces cu asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

proces cu asociatia de proprietari

Buna ziua

Situatia se prezinta astfel :

Asociatia de proprietarii m-a chemat in instanta pentru plata restanta a unei sume .
In instanta am specificat faptul ca nu sunt de acord cu suma plus penalizarile care au fost calculate . instanta a hotarat ca sa se faca o expertiza financiar contabila si sa fie platita de catre reclamant [provizoriu] pentru stabilirea corectitudinii sumelor cei de la asociatie nu sunt de acord sa plateasca expertul , iar instanta a dispus suspendarea cauzei conform art.155 alin 1 c pr. civ , pentru neandeplinirea de catre reclamant a obligatiei stabilite .
Presedintele de asociatie m-a invrajbit cu vecinii sustinand faptul ca i-am pus pe ei sa imi plateasca expertul , ceea ce ma dus la disperare .
Am cerut instantei repunerea pe rol a dosarului , cu gandul sa platesc expertul .
instanta a dispus urmatoarele :
se mentine suspendarea judecarii , pentru neandeplinirea de catre reclamant a obligatiei stabilite in sarcina sa la termenul din data xxxxx in sensul ca nu a inteles sa plateasca onorariul provizoriu de expert.
In aceasta situatie ce pot sa fac ?
Ce se intampla cu suma care am fost dat in judecata , banuesc ca penalizarile vor creste .
Pot cere asociatiei de proprietari ca aceea suma sa nu imi mai apara la vizier pana la solutionarea cauzei ?
Va rog un raspuns .

multumesc anticipat ..
mai am o intrebare , va rog
in cazul in care asociatia de proprietari nu va mai face nimic pentru recuperarea acelui debit
suma se poate prescrie ?
multumesc anticipat .
Conform norme in vigoare,daca in termen de 3 ani,creditorul nu desfasoara acte/actiuni pentru recuperare datorie,aceasta se prescrie
@redialboss lipiti la aviszier copia la hotararea instantei de judecata ca sa va linistiti vecinii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata expertiza mirusaby mirusaby Buna ziua, am si eu iarasi o problema : la adunarea generala din luna iun.2012 s-a hotarat schimbarea comitetului executiv, si efectuarea unei expertize ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 230 din 2007 privind penalizarile art 30 bogdanA2012 bogdanA2012 Buna seara! am o problema legata de o intretinere, este adevarat ca nu am platit o perioada de timp pt ca nu am avut cum si am ajuns la o suma de 4700 de lei, ... (vezi toată discuția)