Forum Discuţii juridice Executare silită Dacă o persoană e executată silit pentru o ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dacă o persoană e executată silit pentru o așa-zisă restanță de 40 de lei, dar aceeași persoană mai are câștigat un dosar cu sentința de Nulitate Absolută a unui act juridic, și ar trebui și el să ceară Executarea Silită, cum se procedează ?

Vă dau o situație reală a unui vecin, care este extrem de ciudată. Acestuia i s-a întocmit și încuviințat, printr-un proces intentat de șefii Asociației de Proprietari, un dosar de Executare Silită pentru o restanță de ... 40 de lei (în 4 ani !?) și o penalizare de ... 800 de lei (de unde a calculat Experta Contabilă asemenea aberație de penalizare cu mult mai mare ca restanța ?), dar și Cheltuieli de Judecată aberante de ... 1400 de lei !
Dar acest vecin a câștigat anterior, pe 14.02.2017, prin sentință definitivă și irevocabilă, Nulitatea Absolută a hotărârilor Adunării Generale din 2015, prin care ar trebui să se storneze sumele hotărâte ilegal în acea Adunare Generală (au semnat această sentință 4 judecătoare din două Instanțe, deci ... NO COMMENT), plus că avem situația în care conducerea nu avea dreptul să conducă Asociația, bazându-se pe acel proces verbal anulat definitiv.
ÎNTREBARE: Dacă acest vecin va cere Executorului Judecătoresc, înainte de a-l executa silit pe dânsul, să execute silit Asociația de Proprietari (este tot o sentință definitivă, chiar anterioară, deci ar trebui aplicată de urgență), VA FI OBLIGAT EXECUTORUL JUDECĂTORESC SĂ O EXECUTE, ANIHILÂND ASTFEL ACEA SENTINȚĂ ABSURDĂ, CARE ARE LA BAZĂ O RESTANȚĂ ULUITOARE DE ... 40 DE LEI !? Dacă se va aplica prima sentință, nu va mai rămâne nicio sumă ca și datorie în cea de-a doua sentință ilegală și extrem de ciudată ca sume calculate (penalizarea nu poate fi niciodată mai mare ca restanța).
N-ar trebui prin această mișcare inteligentă să le dea Șah-Mat șefilor Asociației de Proprietari care cerșesc bani ne-meritați ?
Sunt aspecte contradictorii in sustinerile dv
Initial precizati
i s-a întocmit și încuviințat, printr-un proces intentat de șefii Asociației de Proprietari, un dosar de Executare Silită pentru o restanță de ... 40 de lei (în 4 ani !?) și o penalizare de ... 800 de lei

Este mai mult decat foarte greu de crezut ca asociatia de proprietari a demarat actiune recuoerare de 40 lei in instanta de judecata
valoarea penalizarilor este evident netemeinica si nelegala,atat timp cat disp art 49 L nr 230/2007 prevede fara exceptie ca valoarea penalitatilor nu poate depasi valoarea sumei de baza la care acestea au fost aplicate
Cheltuielile de judecata nu sunt aberante
Instanta de judecata a dispus obligarea partii reclamate la plata catre reclamant a sumelor legal probate de catre acesta
Executorul judecatoresc nu are competenta sa anihileze hotarari judecatoresti
Executorul judecatoresc are autoritatea si competenta strict sa materializeze hotararile judecatoresti
In speta pe care dv o apreciati aberanta,partea care apreciaza ca afost prejudiciata in drepturi avea pe parcursul judecarii cauzei toate caile sa isi probeze punctul de vedere
Solutionarea cu "sah mat" la reprezentantii legali ai asociatiei este subiectiva atat timp cat vecinul dv pe parcursul judecarii cauzei a avut dreptul sa produca probe cu care sa contracareze sa demonteze acuzele asociatiei de proprietari
Precizati ca valoarea penalitatilor a fost dispusa de catre experta contabila
vecinul dv avea dreptul sa conteste concluziile expertei contabile sa isi intemeieze contestatia pe disp art 49 L nr 230/2007
ynocentta a scris:

Sunt aspecte contradictorii în susținerile dvs.
Inițial precizați
i s-a întocmit și încuviințat, printr-un proces intentat de șefii Asociației de Proprietari, un dosar de Executare Silită pentru o restanță de ... 40 de lei (în 4 ani !?) și o penalizare de ... 800 de lei

Este mai mult decât foarte greu de crezut ca asociația de proprietari a demarat acțiune recuperare de 40 lei în instanta de judecata.
valoarea penalizărilor este evident netemeinica și nelegala,atât timp cât dispoz. art 49 L nr 230/2007 prevede fără excepție ca valoarea penalităților nu poate depăși valoarea sumei de baza la care acestea au fost aplicate.
Cheltuielile de judecata nu sunt aberante .

Pentru a fi mai explicit, vedeți acea aberație de sentință contabilă, foarte rar întâlnită în lumea Justiției: [ link extern ]
Cum să ai penalizările de 19 ori mai mari ca restanțele ? Nici Expertul Contabil, nici judecătorii din 4 Instanțe, nici Executorul Judecătoresc, n-au sesizat penibilul situației și încălcarea gravă a Legii 230/2007, art. 49, alin.1 ?
Această sentință a fost făcută publică și chiar și mai toți Experții Contabili Judiciari din România au spus că Experta Contabilă din acel dosar poate să se aleagă cu un dosar penal serios pentru acele calcule aberante !