Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... punere sub interdictie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

punere sub interdictie

Bunica sufera de dementa,aş dori sa ştiu ce pot face pentru a o pune sub interdictie,mai exact bunica locuieşte la mine de aproximativ 2 ani,bunicul este mort de 3 ani iar tatal meu de 6 luni el fiind singurul fiu al bunicilor
Mentionez faptul ca tata mai are 2 copii dintr-o alta casatorie,am dezbatut succesiunea dupa tata dar dupa bunic nu,acum bunica este in continuare la mine aş vrea sa vand casa şi terenurile ce le detine impreuna cu bunicul deoarece nu avem cum sa ingrijim aceasta casa şi aceste terenuri,ce ar trebui sa fac?
Daca este vorba de boli grave, lipsa de discernamant , mergem pe punere sub interdictie, daca nu, curatela.Pentru interdictie, adunati toate actele medicale si adresati o cerere judecatoriei in raza careia are bolnavul domiciliul, dvs reclamanta, bunica parata si cereti punerea ei sub interdictie.Se va face o expertiza medico-legal psihiatrica si se va stabili daca bunica are sau nu discernamant si daca se poate ingriji de interesele sale.in functe de expertiza, se va admite sau nu cererea.Daca se adimite, i se numeste tutore.Dar curatela o puteti obtine pt dezbaterea succesiunii, respectiv vanzare mai apoi.
Am omis faptul ca bunica sufera de dementa, varianta mai rapida e curatela, dar nu puteti fi curator dvs, tb o alta ruda ca sa nu aveti interese contrare, dvs fiind mostenitoare.La fel ar fi si la tutore, daca obtineti interdictia, ca la vanzare ar fi interese contrare intre dvs si bunica, trebuind inlocuit tutorele pt moment.Puteti cere sa fiti numita si mai apoi sa faceti o alta actiune pentru inlocuire, sau, sa fie numita o alta ruda/prieten de familie care nu e si mostenitor.

Editat de moderator simonette12- editarea/modificarea mesajelor se poate efectua timp de 30 de minute de la publicare ( pct.1. 3 din Regulament)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc deci daca am obtine aceasta interdictie ,putem vinde acele bunuri?