avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1031 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tutore legal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tutore legal

Buna ziua. Va supun atentiei urmatorul caz, o persoana in varsta, bolnava de Parkinson si Alzehimer, cu acte care atesta acest lucru, poate fi reprezentata intr-o succesiune legata de o mostenire de o ruda care nu detine decat o curatela? Sau e necesar ca persoana in cauza sa fie pusa sub interdictie si sa fie numit un tutore legal? Daca ar fi incheiata o succesiune in fata unui notar pe baza acestei curatele, cat de legala ar fi? Ar putea fi atacata mai tarziu si desfiintata?
Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 8 Martie 2011
petrescuemil2011, utilizator
Cel mai recent răspuns: petrescuemil2011 , utilizator 00:39, 14 Martie 2011
Daca din actele medicale rezulta ca persoana respectiva are discernamant, indiferent cat de bolnava ar fi, se poate folosi curatela. Daca este lipsita de discernamant, trebuie pusa sub interdictie judecatoreasca si instituita tutela.
Cum a spus Kyandra. Punere sub interdictie si instituire tutela. Imi inchipui ca daca are diagnosticul mentionat nu are discernamant. Mai ales daca este la o varsta inaintata. Din pacate nici un medic psihiatru nu poate declara lipsa discernamant ci numai IML. Veti face cerere de punere sub interdictie, procesul este cu participarea procurorului, se va efectua o expertiza medico-legala, iar daca acestia vor constata ca nu are discernamant va fi numit un tutore.
mobexport a scris:

Cum a spus Kyandra. Punere sub interdictie si instituire tutela. Imi inchipui ca daca are diagnosticul mentionat nu are discernamant. Mai ales daca este la o varsta inaintata. Din pacate nici un medic psihiatru nu poate declara lipsa discernamant ci numai IML. Veti face cerere de punere sub interdictie, procesul este cu participarea procurorului, se va efectua o expertiza medico-legala, iar daca acestia vor constata ca nu are discernamant va fi numit un tutore.


Problema este ca o ruda a bolnavului speculeaza faptul ca persoana este bolnava de Alzeimer insa nu a obtinut decat o curatela de la Primarie in care se spune ca omul este bolnav si cam atat, nementionandu-se deloc ca este vorba de Alzheimer, si in baza careia a scos niste bani din contul bolnavului. Ba mai mult, s-a prezentat si la dezbaterea unei succesiuni unde s-au partajat niste bani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinere tutela bolnav psihic Yrreall42 Yrreall42 Buna ziua !Tatal meu este diagnosticat cu alzheimer si parkinson. Este agresiv,alcoolic si aduna lucruri din gunoaie permanent. Nu se poate comunica cu el ... (vezi toată discuția)
Procedura pentru a instaura curatela at_1970 at_1970 Buna ziua, as vrea sa stiu care e procedura pentru a instaura curatela pentru mama care are certificat de handicap pentru Alzheimer? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Curatela. obtinerea curatelei nicu001 nicu001 Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat in vederea obtinerii curatelei pentru o persoana majora - 24 ani, cu diagnostic de \\"retardare ... (vezi toată discuția)