avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier (tamponare) cu autor baut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier (tamponare) cu autor baut

Va rog frumos, sa-mi raspundeti la urmatoarea problema cu care ma confrunt:
In data de 10.07.2012, ora 11, conduceam autoturismul proprietate personala pe sos. Mihai Bravu, dinspre P. Muncii spre Dristor, iar undeva in dreptul intersectiei cu str. Gh. Petrascu, in dreptul spitalului V.Babes , fiind oprit la trecerea de pietoni pt. acordarea prioritatii de trecere a pietonilor, am fost lovit de un alt auto, in partea din spate, auto care avenit neregulamentar dupa str. Gh. Petrascu si a virat stanga, unde avea obligatoriu la dreapta.
Dupa impact am observat ca bara a fost sparta.
Am discutat cu autorul accidentului sa rezolvam problema legal, ori prin intelegere amiabila ori prin prezentarea la politie.
Acesta mi-a spus ca in ziua respectiva nu poate merge ca are treaba si sa o lasam pe a doua zi, lucru care mi-a dat de gandit ca acesta vrea sa se sustraga de la controlul cu alcooltestul daca am fi mers la pol.
Am sunat la asiguratorul rca al acestuia si ne-am programat pentru a doua zi la ora 12, atunci aveau liber ( accidentul a avut loc la ora 11), deci dupa calculele mele se depaseau cele 24 de h, de a declara accidentul.
I-am sugerat acestuia sa ne prezentam la politie a doua zi, sa declaram accidentul in termenul legal, acesta fiind de acord.
Ne-am prezentat la serv. accid. la ora 10.
Am completat formularul de producere al evenimentului rutier.
Acesta a declarat ca nu ar fi incalcat nicio regula de circulatie( ca a ignorat semnificatia de obligatoriu la dreapta si a incalcat si cele doua benzi continui ce delimiteaza soseaua, in fine, politia mi-a zis ca ce ma intereseaza, sa-l sanctioneze sau sa-mi repar masina, le-am zis ca sa-mi repar masina.
La testul cu alcooltestul care este obligatoriu in astfel de situatii, la ambii soferi implicati, acestuia ia iesit o alcolemie de 0.11 in aerul expirat.
Politia mi-a spus ca in astfel de situatii RCA-ul nu se poate implica in despagubirea mea.
Acestuia ia retinut permisul pe 90 de zile, plus amenda.
Intrebarea mea este cum as putea proceda pt. a pretinde de la cest individ banii necesari pt. reparatia masinii?
Mentionez ca inlocuirea barii, ar costa undeva la 3000 ron, informatie primita de la reprezentantii auto , masina fiind inca in garantie.
Va multumesc pt. timpul acordat si pt. raspunsurile ulterioare.
asigurarea obligatorie RCA acopera si daunele provocate de catre un conducator auto aflat sub influenta alcoolului.
este treaba asiguratorului sa isi recupereze paguba in instanta de la cel vinovat.

Politia cred ca stie mai bine, asigurarea numai este valabila cand s-a consumat alcool sau stupefiante...
daca crezi ce ti-a spus politia procedeaza in consecinta.
cyan a scris:

daca crezi ce ti-a spus politia procedeaza in consecinta.

Am sunat la cei de la asigurari si intradevar cyan are dreptate.
L-am sunat si pe cel care mi-a lovit masina si mi-a zis ca nu merge la asigurator si ca o sa-mi caute el o bara sh, peste vreo 2-3 saptamani.
Care ar fi procedura legala de al face toiusi sa se prezinte la asigurator/
Daca refuza ce ar fi de facut, sa i-au legatura cu un avocat, sau mai intai sa-i trimit o recomandata cu conf. de primire?
Va multumesc.
Politia de la sectorul 3 accidente, sa va fie rusine, atat pt. consemnarea incorecta a evenimentului cat si pentru dezimformarea mea, inca odata rusine, ar fi bine sa mai puneti mana pe legi.

daca masina este inca in garantie banuiesc ca este aproape noua si probabil aveti CASCO. in cazul in care detineti o asigurare CASCO mi se pare ca exista posibilitatea sa va reparati masina in baza acestei polite iar asiguratorul se va indrepta impotriva vinovatului pentru recuperarea prejudiciului.

daca nu aveti CASCO iar vinovatul nu vrea sa dea asigurarea RCA nu exista alta posibilitate decat sa il actionati in judecata.

din pacate, dupa cum ati putut constata, politia nu este ofera intotdeauna "siguranta si incredere", lasand la latitudinea conducatorului auto vinovat punerea la dispozitia celui pagubit a asigurarii RCA. pur si simplu ii ia asigurarea RCA, ii face o copie si o preda celui pagubit.
dar in Romania nu ne mai surprinde nimic, politia rutiera nu are copiatoare.
alta varianta ar fi fost fotografierea asigurarii RCA si scoaterea la o imprimanta.

in procesul verbal agentul constatator avea obligatia sa inscrie asiguratorul RCA al celui vinovat, polita nr. (mi se pare ca este pe verso)

Art. 180. – (1) În cazul în care constata încalcari ale normelor rutiere, agentul constatator încheie un proces-verbal de constatare a contraventiei, potrivit modelului prevazut în anexa nr.1A, care va cuprinde în mod obligatoriu: data, ora si locul unde este încheiat; gradul profesional, numele si prenumele agentului constatator, (....) indicarea societatii de asigurari, în situatia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale; termenul de exercitare a caii de atac, semnatura agentului constatator si unitatea de politie la care se depune plângerea.

parerea mea, masina este noua, depinde de dvs. daca acceptati o bara SH, depinde si in ce stare este bara, ii spuneti vinovatului sa va cumpere o bara noua, daca refuza ii spuneti ca va reparati masina pe CASCO (chiar daca nu aveti), iar asiguratorul CASCO oricum se va indrepta in instanta impotriva lui si va mai plati in plus si cheltuieli de judecata.

in cazul in care aveti CASCO informati-va si la asigurator despre aceasta posibilitate.
puteti repara masina si pe CASCO dar se plateste fransiza ptr a scoate masina din service iar in anul urmator este posibil sa platiti o polita marita. sau solicitati o suma vinovatului care sa acopere fransiza plus ceva in plus ptr neplacerile cauzate.

mai este o varianta sa mergeti asiguratorul RCA al vinovatului cu procesul verbal daca este inscris pe el nr. politei de asigurare. din moment ce este inscrisa polita in pv nu inteleg de ce trebuie sa te duci si cu copia asigurarii RCA al celui vinovat.

asiguratorul verifica valabilitatea politei si trebuie sa il despagubeasca pe cel prejudiciat. este treaba asiguratotirului sa isi recupereze banii de la cel pe care l-a asigurat si a condus sub influenta bauturilor alcoolice.

Alte discuții în legătură

Accident auto anamariamed anamariamed Buna ziua, am si eu o nelamurire in ceea ce priveste solutionarea unei daune auto. Astazi am fost implicata intr-un accident auto, eu am intrat in depasirea ... (vezi toată discuția)
Accident auto-refuz predare rsc-notificare instanta persoana nevinovata andreeakristina andreeakristina buna ziua, am fost implicata intr-un accident auto, iar vinovatul a refuzat sa imi predea asigurarea RCA. Politia a fost prezenta la fata locului si a ... (vezi toată discuția)
Rca si casco Izike Izike Poate sa-mi spuna cineva, daca am ambele asigurari si am avut un accident, pe care nu eu am provocat, asiguratorul plateste dupa ambele asigurari, sau raman ... (vezi toată discuția)