Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Revocarea primarului pentru incompatibilitate
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Revocarea primarului pentru incompatibilitate

Buna ziua,
Un primar este ales la alegerile din 10 iunie 2012, obtine incheierea de validare a mandatului in data de 19.06.2012 cu mentiunea definitiva. In data de 25.06 se organizeaza sedinta de constituire a consiliului local, sedinta in care, in prezenta unui judecator depune juramantul si primarul intrand de drept in exercitarea mandatului.
In conformitate cu prevederile art. 87 si 91 din Legea nr. 163/2003, de cand considerati ca se calculeaza cele 15 zile in care ar trebui sa iasa dintr-o stare de incompatibilitate?
Concret, primarul care a depus juramantul avea calitatea de membru al consiliului de administratie al unei institutii publice.
Multumesc!
Imi cer scuze pentru eroarea strecurata in text. Este vorba de Legea nr. 161/2003LOREDANITA a scris:

Buna ziua,
Un primar este ales la alegerile din 10 iunie 2012, obtine incheierea de validare a mandatului in data de 19.06.2012 cu mentiunea definitiva. In data de 25.06 se organizeaza sedinta de constituire a consiliului local, sedinta in care, in prezenta unui judecator depune juramantul si primarul intrand de drept in exercitarea mandatului.
In conformitate cu prevederile art. 87 si 91 din Legea nr. 163/2003, de cand considerati ca se calculeaza cele 15 zile in care ar trebui sa iasa dintr-o stare de incompatibilitate?
Concret, primarul care a depus juramantul avea calitatea de membru al consiliului de administratie al unei institutii publice.
Multumesc!