Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj in italia
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj in italia

Buna ziua,doresc sa intreb daca stiti cumva care este regula.de.primire a somajului in italia si anume:mama mea a lucrat rimp.de 5 ani .a depua dosarul in luna aprilie.iar in luna mai deja contul de card a fost alimenntat cu o anumita suma.apoi in iunie la fel dar in luna aceasta nu a mai intrat.intrebarea ar fi daca mama trebuia sa se prezinte la fel ca in romania sa.puna o anumita viza.sau la ei nu este valabil asa ceva.Multumesc.
Acordarea indemnizaţiei de şomaj in Italia este întrerupta atunci când:
- persoana respectivă a primit deja indemnizaţia la care avea dreptul;
- persoana respectivă are un nou loc de muncă;
- persoana respectivă devine titularul unei pensii directe;
- persoana respectivă este ştearsă de pe listele de şomaj.

Incercati sa va adresati INPS - Institutul National de Securitate Sociala
[ link extern ]
Dar este nevoie de viza cum este in romania.la noi trebuie sa te duci lunar .la ei cum este?
De ce nu faceti o intrebare la INPS ? ... nu cunosc prea in detaliu aceste amanunte ...