avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj in italia
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj in italia

Buna ziua,doresc sa intreb daca stiti cumva care este regula.de.primire a somajului in italia si anume:mama mea a lucrat rimp.de 5 ani .a depua dosarul in luna aprilie.iar in luna mai deja contul de card a fost alimenntat cu o anumita suma.apoi in iunie la fel dar in luna aceasta nu a mai intrat.intrebarea ar fi daca mama trebuia sa se prezinte la fel ca in romania sa.puna o anumita viza.sau la ei nu este valabil asa ceva.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:50, 13 Iulie 2012
Acordarea indemnizaţiei de şomaj in Italia este întrerupta atunci când:
- persoana respectivă a primit deja indemnizaţia la care avea dreptul;
- persoana respectivă are un nou loc de muncă;
- persoana respectivă devine titularul unei pensii directe;
- persoana respectivă este ştearsă de pe listele de şomaj.

Incercati sa va adresati INPS - Institutul National de Securitate Sociala
[ link extern ]
Dar este nevoie de viza cum este in romania.la noi trebuie sa te duci lunar .la ei cum este?
De ce nu faceti o intrebare la INPS ? ... nu cunosc prea in detaliu aceste amanunte ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii beneficiere de somaj in italia lidia27 lidia27 Buna ziua, lucrez ca badanta in Italia si as dori sa stiu in ce conditii pot beneficia de somaj in cazul in care familia batranei pe care o ingrijesc momentan ... (vezi toată discuția)
Somaj LupsaDaniel LupsaDaniel buna ziua asi dorii sa aflu mai multe detalii despre cum as putea beneficea de somaj in italia,eu lucrez de trei ani cu contract indeterminat si asi vrea sa ... (vezi toată discuția)
Intrerupere indemnizatie somaj in italia iancu_gigi iancu_gigi Bună! Sunt șomer in Italia ,și primesc o indemnizație lunară de șomaj. Mai am încă 5 luni acest statut. Aș dori să știu ... (vezi toată discuția)