Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obiective de performanta - renuntare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obiective de performanta - renuntare

Tinand cont de faptul ca angajatorul este obligat sa introduca criterii de evaluare insa are dreptul sa stabileasca obiective de performanta, daca acesta a stabilit obiective de performanta angajatilor in anul ce a trecut, poate renunta la evaluarea acestora in cadrul procesului de evaluare, ce va avea loc in urmatoarele saptamani?

Motivatia ar fi ca au avut loc multe schimbari in companie iar relevanta acestora s-a pierdut si ar fi nedrept pentru angajat sa raspunda cu privire la acestea tinand cont de schimbarile mentionate, independente de vointa si dorinta acestuia.

Mentionez ca obiectivele acestea sunt trecute in acte aditionale la fisa postului.
Pe langa renuntarea la evaluare, poate angajatorul sa renunte la ele complet prin acte aditionale?

Multumesc.
Stabilirea obiectivelor de performanta individuala, precum si a criteriilor de evaluare a realizarii acestora de catre constituie un drept si nu o obligatie a angajatorului .. prin urmare, acesta poate decide daca renunta sau nu la acest drept.