Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cine plateste impozitul la PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cine plateste impozitul la PFA

cred ca am ramas un pic in urma cu noile modificari de la 1 iulie.

am un contract in baza caruia incasez un comision pentru activitati online. pentru a incasa banii, emit factura, ei imi platesc.

acum insa mi-au spus ca , in baza noilor modificari, am de ales intre retinerea la sursa a impozitului integral, 16%, sau partial, 10%.

dar... eu platesc trimestrial impozitul conform declaratiei estimative pe anul in curs. ce se intampla? pe trimestrul 3 si 4 nu se mai plateste, se retine in sistem real la sursa?
In cazul veniturilor realizate in baza contractului de comision platitorul venitului va aplica o cotă de impunere de 10% la venitul brut din care se deduc contribuțiile sociale obligatorii reținute la sursă in baza art. 52 din Codul fiscal. Diferente de impozit se va plati dupa depunerea declaratiei 200.