avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Evaziune fiscala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Evaziune fiscala

Buna seara. Vreau sa va adresez o intrebare la o problema cu care ma confrunt. Acum cativa ani am fost desemnat de catre un asociat unic ca adminstrator. Lucrurile nu au mers bine intre noi, ne-am certat, eu am plecat, urmand ca ea sa ma scoata din acte si sa nu mai apar ca adminstrator. Acest lucru nu s-a intamplat, firma nu mai exista, acte nici atat, ea nu este de gasit. Prima data mi-au trimis de la fisc ca sunt datorii de achitat de vrea 300 mil vechi. Am fost acolo, am spus ca nu mai stiu nimic de firma respectiva si au spus ca vor incerca sa o caute pe ea. Acum primesc de la serviciul de investigare a fraudelor sa ma prezint la ei. Mi s-a facut dosar penal. Ce este de facut?Va rog dati-mi un sfat. Va multumesc.
depinde care e obiectul dosarului penal (pentru ce sunteti cercetat). Daca e vba de sumele cu retinere la sursa, veti primi probabil o amenda administrativa. Daca e vorba de altceva, sfatul meu este sa angajati un avocat. Dosarul Dvs trebuie analizat foarte atent.
da, sunt cercetat pentru sumele datorate si ofiterul de politie ma asteapta cu actele societatii si eu nu am de unde sa fac rost de el. din 2009 eu nu mai stiu nimic de firma. eu momentam nu am loc de munca, detin doar o casa. se poate pune sechestru pe ea?pot sa o vand?daca o dau sotiei?
dar raspund numai eu in fata legii?ea ca asociat unic nu are nici o responsabilitate?din ce am intrebat sunt cercetat pentru evaziune fiscala.dar nu pot face nimic fara actele societatii si fara ea.sunt legat la maini.
acun daca dosarul este la serviciul de investigare a fraudelor, penalitatile mai cresc?dac ajung la 45000, am inteles ca pot baga firma in faliment.
obligatia Dvs era sa notificati Registrul Comertului ca incetati sa fiti administrator nu sa va luati bocceluta si sa plecati. Acum este mai greu de dovedit ca nu sunteti administratorul real.

Ca asociat neadministrator nu raspunzi practic cu nimic.

Alte discuții în legătură

Probleme cu o societate ciprian07 ciprian07 Buna ziua. Vreau sa va adresez o intrebare la o problema cu care ma confrunt. Acum cativa ani am fost desemnat de catre un asociat unic ca adminstrator. ... (vezi toată discuția)
despre prescriptie insolvabil insolvabil lucrey la o primaroie la impozite si taxe. cum procedey daca am o societate cu debite prescrise la data respectiva ( 01.01.2004 )nu s-au adunat documentele ... (vezi toată discuția)
Proces cu asociatia tatianahalit tatianahalit istoric problema: -in toamna 2008 a fost cercetata pentru o mare delapidare fosta administratora a unei Asociatiei de Proprietari din Tulcea,procesele sunt in ... (vezi toată discuția)