Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale probleme cu o societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

probleme cu o societate

Buna ziua. Vreau sa va adresez o intrebare la o problema cu care ma confrunt. Acum cativa ani am fost desemnat de catre un asociat unic ca adminstrator. Lucrurile nu au mers bine intre noi, ne-am certat, eu am plecat, urmand ca ea sa ma scoata din acte si sa nu mai apar ca adminstrator. Acest lucru nu s-a intamplat, firma nu mai exista, acte nici atat, ea nu este de gasit. Prima data mi-au trimis de la fisc ca sunt datorii de achitat de vrea 300 mil vechi. Am fost acolo, am spus ca nu mai stiu nimic de firma respectiva si au spus ca vor incerca sa o caute pe ea. Acum primesc de la serviciul de investigare a fraudelor sa ma prezint la ei. Mi s-a facut dosar penal. Ce este de facut?Va rog dati-mi un sfat. unt cercetat pentru sumele datorate si ofiterul de politie ma asteapta cu actele societatii si eu nu am de unde sa fac rost de el. din 2009 eu nu mai stiu nimic de firma. eu momentam nu am loc de munca, detin doar o casa. se poate pune sechestru pe ea?pot sa o vand?daca o dau sotiei?dar raspund numai eu in fata legii?ea ca asociat unic nu are nici o responsabilitate?din ce am intrebat sunt cercetat pentru evaziune fiscala.dar nu pot face nimic fara actele societatii si fara ea.sunt legat la maini.acum daca dosarul este la serviciul de investigare a fraudelor, penalitatile mai cresc?daca ajung la 45000, am inteles ca pot baga firma in faliment.este adevarat?va multumesc

nu este nimeni sa raspunda?
Ati facut o mare greseala cu privire la indeplinirea procedurii de renuntare la calitatea de administrator. Nu asa trebuia sa procedati, trebuia sa convocati asociatul unic, sa ii prezentati in scris decizia dumneavoastra de renuntare la calitatea de administrator si sa ii cereti revocarea dumneavoastra din aceasta functie. Avand aceste documente, inscrisuri, v-ar fi fost mult mai usor acum sa va dovediti nevinovatia, sa probati ca ati cerut revocarea din functie, iar asociatul unic nu a efectuat acest demers din rea vointa. Mai mult ati fi putut cere printr-o actiune in instanta revocarea dumneavoastra.
In privinta raspunderii, indiferent de natura ei, sunteti direct implicat deoarece administratorul face parte din organele de conducere ale unei societati comerciale si este direct raspunzator de activitatea societatii.
Cu privire la datoriile societatii fata de bugetul de stat (sume si penalitati), conform art. 27 alin. 2 Cod procedura fiscala, cu siguranta vi se va atrage raspunderea in solidar cu societatea, masurile de executare silita putand viza si patrimoniul dumneavoastra.
Instrainarea, in acest moment, a bunurilor aflate in patrimoniul dumneavoastra , acum cand sunteti cercetat pentru evaziune fiscala, nu ar face decat sa conduca la emiterea unei suspiciuni ca va instrainati patrimoniul in scopul de a deveni insolvabil.
Cu privire la declararea falimentului societatii, in opinia mea, nu rezolvati nimic deoarece conform art. 138 din legea nr. 85 / 2006 vi se poate atrage raspunderea cu privire la aparitia starii de faliment a societatii.
Din punctul meu de vedere singura dumneavoastra optiune este sa colaborati cu organele de cercetare penala, sa depuneti tot interesul in aflarea adevarului, in dovedirea neimplicarii dumneavoastra in activitatea societatii din anul 2009 si pana in prezent (cu toate ca avand in vedere calitatea de administrator in exercitiu aveati obligatia supravegherii si conducerii activitatii societatii).
sa inteleg ca poate oricand sa mi se puna sechestru pe casa?cum pot sa fac fara s anu pierd casa?este singurul bun pe numele meu.
pe somatia de la fisc este cercetata perioada septembrie2009-pana in prezent. eu in septembrie am plecat de la firma si de atunci pana in prezent sunt angajat la o societate din alt judet,unde am si domiciliul.fizic nu am fost prezent,doar pe acte apar ca adminstrator.oare pot sa ies din firma?
Din punct de vedere legal dumneavoastra sunteti administratorul societatii, indiferent ca ati avut sau aveti un alt loc de munca, indiferent ca domiciliati sau nu in localitatea in care societatea isi are sediul social. Pentru a fi revocat din functia de administrator aveti doua cai: cea statutara - decizia asociatului unic, cea judecatoreasca - hotararea instantei pronuntata in urma unei cererii. Cu privire la calea judecatoreasca, avand in vedere ca este deschis un dosar de cercetare, instanta nu va admite cererea dumneavoastra atat timp cat exista actiunea de cercetare penala.
In septembrie 2009, daca ati fi convocat asociatul unic, l-ati fi notificat cu privire la intentia dumneavoastra de a fi revocat din functia de administrator, acum ar fi fost un avantaj, insa, repet, conform documentelor societatii sunteti administrator.
Reiterez opinia mea prezentata anterior: colaborati cu organele de cercetare penala pentru aflarea adevarului si face tot ce va sta in putinta pentru a proba faptul ca nu v-ati mai ocupat de societate din septembrie 2009 si ca nu aveti nici un fel de implicare directa in faptele de evaziune fiscala care sunt cercetate.