Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie

buna seara,daca este cineva care ma ajuta si pe mine si ma intelege,am stat 2 ani in concubinaj u un numit x am nascut o fetita si , am fc casa parinti mei mau ajutat]
.o casa adaugata la socrul meu ,in fine el am abut ma batut ma aruncat acasa
din lipsa de bani si de mancare mam dus la mama acas cu fata dupa 8 luni am mers in germania in 2010 am trimis acas o gramada da e bani
am venit am luat fata cu mine avand 2 ani in germania rezovand la vama a nu a vazut nimeni,in germania fata am duso la spital pt o raceala acolo ia zis sa duc fata sai fc acte ca ramane fara studii nu avia acordul tatalui,a, aduso inapoi timp de 1 an si 8 luni tata ei nu a cautato dupa atat timp el a cautato la parintii mei ,deja mama ia cerut pe luna cate 100 euro bani care in 2010 a trimis mai mult de 800 euro pe luna din 2010 pana in zilel noastee am pus bani in paket.am vb cu el sa aduc fata la mine in germania unde is am o fetita cu actualu are 1 an ,actualu are 2000 eur pe luna casa avem munca el eu cu fata primes bani.am dat pe fostul concubin in judecata pt stabilirea custodiei si domiciliuil fetei eu vreau fata cu mine in germania el are salar de 600 euro
el nu poate avia fata ii alokolist bia se vede pe el si el nu vtrea fata el o vrea la parinti mei.parinti mei nu lukra asteapta eu si el sa trimitem haine si bani si in paranteze mai au inca onepoata de a lu fratemeu mare .ei castig.acum vine marea problema .mama vrea nepoata la ia in romania deoarece fostu meu concubin are kitante ca trimite lunar pe numele mamei
100 euro
este si 50 pe luna eu trimitand bani in oaket nam chitane,mama vrea nepoata fata mia sa ramana in romania si merge in judecata si declara ca si el o trimis bani si eu si ei ii trebe fata nu mie inca un an.fostu cocnubin ma amentina ca el castiga fata si ii a lui ,,eu vreau numa copliu meu de 4 ani acum cu mine in germania si cu sora ei de 1 an in in tara la parintii fata mare sa atasat tare de asta mika ea vrea sa vina u mine este cand mam o influenteasa sa nu miarga cu mine in germanai ca ea ii kumpara fel de lukruri si minciuni ca fostu meu o bate ,,se poate ca fata de 4 ani sa dea marturie la judecator dc vrea sa vina cu mine sau nu???am sanse sa castig custodia fetei si domiciliu dc catsig asa pot duce fat cu mine???cum sa fac ce sa fac ca is disperata am stat 2 ani fara ea am inbatranit de suparare nimeni nu ma jauta parintii numa bani si fostu cocncubin amenintarii ca el ea fata ca ei nu o vad cu mine veci cat is in germanai ,va rog ajutatima ..
:stunned::(
Inteleg ca deja ati inceput un proces pt ca domiciliul copilei sa fie stabilit la dvs. Oricum , asta e tot ce puteati face.
V-ar trebui si avocat sa va ajute cu acest proces
Copilul de 4 ani nu va fi audiat de judecator, va avea loc o ancheta psihosociala si acolo unde e copilul acum si la dvs in Germania.
Sigur ca sanse sunt sa aveti copila.

multumesc frumo pt ras,daca va rog merge ancheta in germania oare???la mine acas sa inteleg??si dc tata feiei zice ca eu am duso in germania o data fara acte eu sa recunosc desi el nu poate dovedi asta.fata ea nu stie despre ca noi vorbim ea o data vrea sa vina o data nu ,nici ea nu stie ce vrea .ea decide sa inteleg daca vine sau nu cu mine va rog ras ..va multumesc
Dvs trebuie sa cereti ca instanta sa dispuna efectuarea unei anchete prin comisie rogatorie la dvs in Germania. Veti avea nevoie de avocat
Daca am scris ca fetita in varsta de 4 ani nu va fi audiat de judecator, dvs intrebati daca decide copilul unde vrea sa stea ? Instanta decide, nu copilul sau dvs.
Ancheta la dvs se va face pt a vedea conditiile in care veti creste copilul daca instanta va decide ca fetita sa aiba domiciliul la dvs. La fel, ancheta care se va face in locatia unde e copilul acum va avea in vedere condititiile in care creste copilul, cum e ingrijit si de catre cine, cum se simte fetita in acel mediu, etc. Vor vb si cu copilul dar nu va fi intrebat la cei 4 ani ai sai.. unde vrei sa stea si cu cine.
am un avocat baniuesc ca el stie ce trebuie sa zica,dar el nu mia pomenit de nici o ancheta nimik.numa sa platesc procesu ..si ce as vrea sa va intreb eu treb sa sfatuiesc avocatu??sau comisia se poate sa nu aiba lok sau ii obligatoriu ca mi kam frika fata ii ka vremia cateodata vrea cateodata nu ...doar cand eu zic ca merg atunci ea vrea ...eu mam gandit sa aduc hartii doveditoare ref la cocnubinu care am acum si sa vada cat castiga el ...ce sa ma fac ca nu stiu cum sa fac camera fetei in germania adica sa fac ceva eu am o camera pt fata mika de un an mai treb una ??va multumesc din suflet
Va rog sa scrieti mai ingrijit, cu C si nu cu K, multumesc

Vb cu avocatul dvs si despre dosar , nu numai despre bani.
Nu veniturile concubinului dvs conteaza, ci ale dvs.
Ar fi potrivit sa amenajati un spatiu si pt fetita ce va veni, nu neaparat o alta camera, daca nu locuiti intr-o casa mare