avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CNAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CNAS

Cum imi pot plati taxele la CNAS daca nu am servici si care este valoarea minima lunara pentru aceste taxe?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 13:10, 14 Iulie 2012
Buna ziua !
Raspunsul il puteti primi de la Casa de Sanatate din raza domiciliului dvs.
Va prezentati la Casa de Sanatate pt. a va incheia un contract de asigurare,veti plati lunar 5,5%din sal.minim brut/economie,care anul acesta este 700lei,deci 39lei.
Veti avea nevoie de urmatoarele acte:
-copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg. 2,3,4 si mutatia)
-dovada achitarii contributiei la asigurarile sociale de sanatate la zi
-Adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.a Sectorului de domiciliu (original) –
-Certificat constatator ONRC (Registrul Comertului)

Asa dupa cum observati se solicita dovada achitarii contributiei la zi(ultimii5 ani)Daca nu puteti face dovada platii contributiei dar nu ati realizat niciun venit in acesti ani,atunci va trebui sa platiti mai intai contributia retroactiv pe 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de asigurare in sistemul public de sanatate dana 85 dana 85 buna ziua si un sincer la multi ani ! am o intrebare relativ simpla: as putea sa inchei un contract cu cnas pe 3 sau 6 luni pt sotul meu dar fara sa fac carte ... (vezi toată discuția)
Asigurarea de sanatate lupi69 lupi69 Buna seara.Prietena mea nu mai lucreaza si nici de ajutor de somaj nu mai beneficiaza.Anul trecut a platit contributia pentru sanatate din mana.acum trebuie ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica autorizata ia in intretinere parinti mikeela mikeela Càre sunt pasii pe care ii poate urma o persoana care este persoana fizica autorizata sa ia in intretinere parintii care locuiesc in alt judet si nu ... (vezi toată discuția)