Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CNAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CNAS

Cum imi pot plati taxele la CNAS daca nu am servici si care este valoarea minima lunara pentru aceste taxe?
Buna ziua !
Raspunsul il puteti primi de la Casa de Sanatate din raza domiciliului dvs.
Va prezentati la Casa de Sanatate pt. a va incheia un contract de asigurare,veti plati lunar 5,5%din sal.minim brut/economie,care anul acesta este 700lei,deci 39lei.
Veti avea nevoie de urmatoarele acte:
-copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg. 2,3,4 si mutatia)
-dovada achitarii contributiei la asigurarile sociale de sanatate la zi
-Adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.a Sectorului de domiciliu (original) –
-Certificat constatator ONRC (Registrul Comertului)

Asa dupa cum observati se solicita dovada achitarii contributiei la zi(ultimii5 ani)Daca nu puteti face dovada platii contributiei dar nu ati realizat niciun venit in acesti ani,atunci va trebui sa platiti mai intai contributia retroactiv pe 6 luni.