avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract de asigurare in sistemul public de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract de asigurare in sistemul public de sanatate

buna ziua si un sincer la multi ani ! am o intrebare relativ simpla: as putea sa inchei un contract cu cnas pe 3 sau 6 luni pt sotul meu dar fara sa fac carte de munca? nu doresc decat sa achit asigurarile de sanatate si daca da stie cineva ce acte imi trebuie?
P.S. Noi apartinem de ilfov si au un program de te doare mintea si degeaba suni acolo si intrebi ce ai nevoie ca atunci knd ajungi ori este inchis ori cade reteaua ori nu sunt toate actele ori stai la cozi infernale.
astept un raspuns de la dvs si numai bine va doresc la toti
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 23:49, 17 Ianuarie 2012
Puteti incheia direct cu casa de sanatate contract (cand mergeti la ei, sa aveti cartea de munca, adeverinta de venit daca a lucrat cu contract de munca in 2011, buletin si copii de pe ele).
adeverinta de venit nu are, iar pe cartea de munca nu s-a mai lucrat de foarte mult timp (are carte de munca dar din 2006-2007 nu mai apare nimic pe ea) si nu stiu cum sa procedez sa pot sa inchei contract cu cnas. nu pot sa merg acolo si sa se stabileasca o anumita suma pe care sa o depun in contul lor lor lunar reportatata la un salariu minim pe economie dar fara angajare?
- Conform Legii 95/2006, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate.
- Daca are un contract individual de munca este asigurat prin efectul legii.
- Daca nu are nici un venit se poate asigura prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
- Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (700 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
- In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 38,5 lei pe luna.
dana 85 a scris:

buna ziua si un sincer la multi ani ! am o intrebare relativ simpla: as putea sa inchei un contract cu cnas pe 3 sau 6 luni pt sotul meu dar fara sa fac carte de munca? nu doresc decat sa achit asigurarile de sanatate si daca da stie cineva ce acte imi trebuie?
P.S. Noi apartinem de ilfov si au un program de te doare mintea si degeaba suni acolo si intrebi ce ai nevoie ca atunci knd ajungi ori este inchis ori cade reteaua ori nu sunt toate actele ori stai la cozi infernale.
astept un raspuns de la dvs si numai bine va doresc la toti



Puteti incheia un contract de asigurare,va prezentati la casa de sanatate cu:
-copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg. 2,3,4 si mutatia)
-dovada achitarii contributiei la asigurarile sociale de sanatate la zi (aveati obligatia sa va asigurati chiar daca nu ati realizat venit)
-Adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.de domiciliu (original) –
-Certificat constatator ONRC (original) - Oficiul National al Registrului comertului

Daca nu veti putea face dovada ca ati achitat contributia la sanatate in perioada 2007-2012,va trebui sa platiti contributia si pt. 6 luni anterioare lunii ianuarie ,(in cazul in care doriti sa incepeti asigurarea din aceasta luna)dupa care veti plati contributia lunara stabilita.
Ultima modificare: Marți, 17 Ianuarie 2012
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am sau nu statut de asigurat al sistemului de sanatate? emilia0458 emilia0458 buna ziua,as dori sa intreb cum pot sa-mi platesc contributia la casa judeteana de asigurari medicale,deoarece in momentul de fata nu mai sunt in cimpul ... (vezi toată discuția)
Cnas grasu64 grasu64 Cum imi pot plati taxele la CNAS daca nu am servici si care este valoarea minima lunara pentru aceste taxe? (vezi toată discuția)
Asigurarea de sanatate lupi69 lupi69 Buna seara.Prietena mea nu mai lucreaza si nici de ajutor de somaj nu mai beneficiaza.Anul trecut a platit contributia pentru sanatate din mana.acum trebuie ... (vezi toată discuția)