avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am sau nu statut de asigurat al sistemului de sanatate?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am sau nu statut de asigurat al sistemului de sanatate?

buna ziua,as dori sa intreb cum pot sa-mi platesc contributia la casa judeteana de asigurari medicale,deoarece in momentul de fata nu mai sunt in cimpul muncii.trebuie sa dovedesc medicului de familie ca sunt asigurata.in plus mi s-a spus ca nu mai primesc medicatie gratuita daca nu dovedesc acest lucru eu fiind suferinda de diabet zaharat de tip2.a intrebat emilia,va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 18:55, 28 Ianuarie 2012
1. - Conform Legii 95/2006, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate.
- Daca are un contract individual de munca este asigurat prin efectul legii.
- Daca nu are nici un venit se poate asigura prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).
- Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (700 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
- In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 38,5 lei pe luna.

2. Daca aveti posibilitati financiare mergeti la CJAS sa incheiati un contract de asigurari sociale.
emilia0458 a scris:

buna ziua,as dori sa intreb cum pot sa-mi platesc contributia la casa judeteana de asigurari medicale,deoarece in momentul de fata nu mai sunt in cimpul muncii.trebuie sa dovedesc medicului de familie ca sunt asigurata.in plus mi s-a spus ca nu mai primesc medicatie gratuita daca nu dovedesc acest lucru eu fiind suferinda de diabet zaharat de tip2.a intrebat emilia,va multumesc.




D-na Emilia,parca v-am mai raspuns o data,dar o fac din nou.
Avand diabet zaharat tip II,puteti beneficia de asigurare la sanatate fara plata contributiei,diabetul de acest tip se include in lista afectiunilor care fac parte din Programele Nationale de Sanatate.
Ce trebuie sa faceti?Va prezentati la casa de sanatate,pt. a vi se elibera adeverinta de asigurat,prezentand urmatoarele documente:

-copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg.2,3,4 si mutatiadaca e cazul)
-Adeverinta medicala eliberata de medicul curant sau de cel care coordoneaza programul de sanatate cu specificarea: este inclus in Programul National de Sanatate incepand cu data ....
-Adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.de domiciliu (original)

Adeverinta are valabilitate 1 an.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Ianuarie 2012
ContSters136493, utilizator
da este adevarat mi-ati mai raspuns odata cu privire la asigurare dar au existat voci care spuneau contrariul.eu deocamdata nu sunt in tara dar voi reveni curind si imi voi clarifica aceasta problema.va amultumesc mult.o seara placuta va doresc.
Daca intr-adevar sunteti interesata de problema,asa se pare,din moment ce spuneti ca nu veti mai primi medicatia gratuita,si nu aveati incredere in ceea ce va raspunde cineva care lucreaza in sistem, ar fi fost mai indicat sa nu ascultati "vocile",ci sa fi sunat macar la casa de sanatate pt. a va informa direct de la sursa,caci aveti acest drept.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Ianuarie 2012
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta prin care se atesta statutul de asigurat emilia0458 emilia0458 buna dimineata ,ma numesc emilia si as dori unele lamuriri in legatura cu asigurarea madicala de sanatate si anume:eu nu mai sunt in cimpul muncii din vara ... (vezi toată discuția)
Contract de asigurare in sistemul public de sanatate dana 85 dana 85 buna ziua si un sincer la multi ani ! am o intrebare relativ simpla: as putea sa inchei un contract cu cnas pe 3 sau 6 luni pt sotul meu dar fara sa fac carte ... (vezi toată discuția)
Asigurarea de sanatate lupi69 lupi69 Buna seara.Prietena mea nu mai lucreaza si nici de ajutor de somaj nu mai beneficiaza.Anul trecut a platit contributia pentru sanatate din mana.acum trebuie ... (vezi toată discuția)