Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... control FISC
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

control FISC

Buna Ziua! Sunt PFA(neplatitor de TVA-onsultanta in constructii,dirigentare) si vine fiscul in control 2007-2011.Intrebare : anul 2007 poate sa-l verifice tot sau numai din 16 iulie cand se incadreaza in cei 5 ani .Daca verifica Inainte de 16 iulie dapaseste 5 ani. Multumesc si daca puteti sa-mi spuneti ce trebuie sa le prezint este primul control
In conformitate cu prevederile art. 101 Cod procedura fiscala, inainte de desfasurarea inspectiei fiscale, organul fiscal instiinteaza contribuabilul cu privire la actiunea care urmeaza sa se desfasoare. Avizul de inspectie fiscala trebuie sa cuprinda: temeiul juridic, data inceperii inspectiei, obligatiile fiscale si perioadele care vor fi supuse inspectiei si posibilitatea de a solicita amanarea date de incepere a inspectiei.
Teoretic, ar trebui sa stiti ce perioada va este controlata si care sunt obiectivele controlului. In functie de obiective prezentati documentele care justifica operatiunile comerciale desfasurate.