Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CE IMPOZIT SE OPRESTE LA SURSA PRODUCATORILOR AGRICOLI?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CE IMPOZIT SE OPRESTE LA SURSA PRODUCATORILOR AGRICOLI?

AM INTELES CA TREBUIE OPRIT PE LANGA 2% SI 5,5 % C.A.S. PRODUCATORILOR AGRICOLI CARE VAND CEREALE PE BORDEROU?
da, ati inteles corect.
acest tip de venituri este exceptat de la plata contributiei la pensii, in schimb platitorul de venit trebuie sa retina contributia la sanatate.

ART. 71 Definirea veniturilor din activităţi agricole
[...]
d) valorificarea produselor agricole obţinute după recoltare, în stare naturală, de pe terenurile agricole proprietate privată sau luate în arendă, către unităţi specializate pentru colectare, unităţi de procesare industrială sau către alte unităţi, pentru utilizare ca atare.

ART. 296^21 Contribuabili
(1) Următoarele persoane au calitatea de contribuabil la sistemul public de pensii şi la cel de asigurări sociale de sănătate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaţionale la care România este parte, după caz:
[...]
h) persoanele care realizează venituri, în regim de reţinere la sursă a impozitului pe venit, din activităţile agricole prevăzute la art. 71 lit. d).

ART. 296^23 Excepţii specifice
(1) Persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. g), art. 52 alin. (1) lit. d), art. 71 lit. d), precum şi cele care realizează venituri din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) nu datorează contribuţie de asigurări sociale.

ART. 296^24 Plăţi anticipate cu titlu de contribuţii sociale
[...]
(5) Contribuabilii prevăzuţi la art. 296^21 alin. (1) lit. f) şi h) datorează contribuţii sociale individuale în cursul anului, sub forma plăţilor anticipate, plătitorii de venituri având obligaţia calculării, reţinerii şi virării sumelor respective în conformitate cu prevederile art. 52 şi art. 74 alin. (4), după caz.
[...]
(8) Pentru contribuabilii care realizează venituri de natura celor prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. f) şi h), obligaţiile reprezentând contribuţia de asigurări sociale de sănătate calculate, reţinute şi virate în cursul anului fiscal de către plătitorii de venit sunt obligaţii finale.
xerxes, utilizator