Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tatal nu se mai intereseaza de copil....ce pot sa fac?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tatal nu se mai intereseaza de copil....ce pot sa fac?

Sunt in proces de divort si am propus un program de vizitare al fetitei, program cu care sotul meu a fost de acord.Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca sotul nu va respecta acest program, nu mai locuim impreuna de 7 luni si in tot acest timp el s-a indepartat foarte mult de fetita.In momentul acesta fetita nu l/a mai vazut de aproape 3 luni, nici macar nu au mai vorbit la telefon, desi el locuieste foarte aproape de noi. Ce pot sa fac? Imi doresc foarte mult ca fetita sa aibe o relatie cu tatal ei, il iubeste enorm si ii simte lipsa. Ma simt neputincioasa pt faptul ca nu am cum sa o ajut? as vrea sa stiu daca in momentul in care se stabileste programul de vizitare si se pronunta divortul, sotul este obligat in vreun fel sa respecte programul de vizitare. Eu imi doresc sa/si vada fetita cat mai des dar as fi multumita daca macar ar respecta acel program.Este tatal responsabilizat in vreun fel in momentul in care se stabileste acel program? Multumesc
Cu siguranta tatal va fi indatorat a respecta programul incuviintat de instanta de judecata prin hotararea judecatoreasca.
Conduita culpabila a acestuia savarsita prin incalcarea programului de vizita este incriminata de legislatia penala in vigoare prin savarsirea infractiunii de nerespectare a hotararilor judecatoresti .
Mai mult de atat , aceasta conduita poate conduce la pierderea dreptului de vizita .
Multumesc tare mult pentru raspuns.
problema este ca el incet incet si/a pierdut interesul fata de copil. Poate fi obligat cumva sa/si vada fetita?
Fetita sufera f mult din cauza absentei tatalui si nu stiu cum sa o ajut.
nu... numai tatal isi poate exprima dorinta a se implica in educatia minorului .
Este propria optiune si , legal vorbind , nu poate fi "constrans " in nici un fel a fi prezent in viata minorului.
Nu puteti face nimic ..... dreptul la vizita este un drept si nu o obligatie si nu exista mijloace de constrangere !
Doar daca nu va respecta obligatia de plata a pensiei de intretinere abia atunci exista sanctiunea penala prev de art 305 lit c din C. pen
Parerea mea este ca ar trebui sa incercati sa discutati cu el despre acest aspect.
Poate ca nu ii convine felul in care s-a dat hotararea judecatoreasca si nu isi poate exercita dreptul decat in prezenta dvs.
Incercati sa gasiti o cale care chiar daca nu este prevazuta in hotararea judecatoreasca poate implini dorinta minorei.
Poate ca vrea sa fie singur cu minora fara dvs.

Care este programul de vizitare stabilit de instanta ?
Juridic nu prea vad cum am putea sa va ajutam.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat