Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit DEDUCERE CARBURANTI
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

DEDUCERE CARBURANTI

VA ROG FRUMOS SA-MI SPUNETI DACA PENTRU UN AUTOTURISM DE LA O SC ,CARE ESTE FOLOSITA PENTRU DIRIGINTE DE SANTIER, CARBURANTII SUNT DEDUCTIBILI INTEGRAL SAU NUMAI 50%.
ART. 21 Cheltuieli
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
t) 50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere motorizate care nu sunt utilizate exclusiv în scopul activităţii economice, cu o masă totală maximă autorizată care să nu depăşească 3.500 kg şi care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul şoferului, aflate în proprietatea sau în folosinţa contribuabilului. Aceste cheltuieli sunt integral deductibile pentru situaţiile în care vehiculele respective se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgenţă, servicii de pază şi protecţie şi servicii de curierat;
2. vehiculele utilizate de agenţii de vânzări şi de achiziţii;
3. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;
4. vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închirierea către alte persoane sau pentru instruire de către şcolile de şoferi;
5. vehiculele utilizate ca mărfuri în scop comercial.
Cheltuielile care intră sub incidenţa acestor prevederi nu includ cheltuielile privind amortizarea.
Modalitatea de aplicare a acestor prevederi se stabileşte prin norme;